Přejít na hlavní obsah

Jak se krotí noví kamarádi

Studentský život si člověk nejlíp užije s kamarády. Jak je ale na nové škole a v cizím městě sehnat?

I to pivo víc chutná ve dvou lidech nebo v partě. Seznámit se nemusíte jen ve škole nebo na večírku. Pomůže i facebook nebo diskuze v ISu. Foto: Martin Kopáček.

Nápad jít na vysokou do Brna, jakkoliv je skvělým městem pro studenty, začíná ztrácet na kráse tehdy, pokud studentské radosti nemáte s kým sdílet. Jestliže se všichni kamarádi rozhodli pro studium v jiných koutech republiky (nebo pro úřad práce), nezbývá, než si najít nové přátele, pokud nechcete trávit večery o samotě. Ono i to pivo víc chutná ve dvou lidech nebo v partě.

Prvákoviny? Ty už skončily
Ideální příležitostí k nalezení nové party jsou všechny možné seznamováky, integráky a Prvákoviny. Výhodou je, že doslova hrou se všichni poznají se všemi, občas se dovíte i něco užitečného ohledně školy a dvacetičlenná skupinka známých je slušnou základnou pro nadcházejících pár semestrů v novém městě. Nevýhodou je, že většina těchto akcí už proběhla. Co si tedy počít?

Seznamte se v hodinách
Seznámení nabízí samozřejmě škola, ale ne každý zvládne nezávazně konverzovat před přednáškou (pokud nepočítáme mezi nezávaznou konverzaci „Pustíš mě?“ nebo „Máš tu volno?“). Nenápadně navázat hovor tím, že se zeptáte, zda správně čekáte na úvod do archeologie, s ubíhajícím semestrem taky ztrácí smysl. Pořád si ale můžete pomoci tím, že se dotyčné osoby zeptáte, zda přednášku navštívil či navštívila minule. Pak si můžete nechat vysvětlit, co se dělo, nebo si společně zanaříkat nad náročností předmětu. Na pivu sice ten večer asi neskončíte, ale rozhodně je to dobrý první krok.

Obecně je jednodušší začít se bavit se spolužáky v menších skupinách, zvlášť pokud jde o semináře, kde musíte mluvit. Pak nejenže poznáváte obličeje, ale taky vidíte, jak se ty (prozatím) bezejmenné tváře projevují. K tomu, abyste se znali oficiálně, si pak stačí víceméně jen potřást pravicí.

Pomůže i facebook nebo IS
Zkuste taky najít svůj obor na spoluzaci.cz nebo na facebooku nebo se zapojte do diskusí v Informačním systému MU. Pokud budete mít štěstí na akční spolužáky, zanedlouho se na nástěnce objeví návrh na nějakou společnou aktivitu nebo narazíte na člověka, který diskutuje o věcech, jež vás zajímají.

Fakultní studentské party
Jestli se vám ale univerzitní prostředí k seznámení nezamlouvá, nezbývá, než vyrazit do ulic. Chcete-li matematicky zvýšit pravděpodobnost, že si s někým sednete natolik, aby doplnil volné místo u vašeho stolu, nabízí se studentské párty. Brněnských klubů, které je pořádají je nespočet a potkáte tam spoustu lidí, kteří se přišli bavit, takže budou otevřenější náhodné komunikaci.

Některé párty se pořádají speciálně pro konkrétní fakultu, takže můžete snáze najít spolubojovníka nejen na dlouhé zimní večery, ale i na přednášky. Na druhou stranu se tím ale nemusíte omezovat. Pokud máte pocit, že třeba s výběrem druhého rodiče vašich potenciálních dětí je třeba začít co nejdříve (a jako správná volba se vám jeví studentka pajdáku či v případě slečny budoucí pediatr), nikdo vám nebude bránit v účasti na akci, která v názvu nese PdF, ani na medickém půlení. Organizátoři se řídí tržním hospodářstvím, nikoliv fakultním patriotismem.

Ideálním příležitostí pro družení může být třeba už dnes Home from Home Party nebo blížící se Hokejový souboj univerzit. Jakmile totiž máte někoho, s kým můžete zajít posedět, rázem se z Brna stává příjemné město k bytí, nejen místo, kam chodíte do školy...

Hlavní novinky