Přejít na hlavní obsah

Vyhlášení soutěže Domov, daleko od domova

Eseje, fotky a videa ze studijních pobytů v zahraničí posílali studenti od dubna. Home from Home Party ukázala ty nej.

Oceněné studentky soutěže 'Domov, daleko od domova' společně s organizátorkami akce. Foto: Veronika Tomanová.

Čtvrteční Home from Home party na Flédě zakončila Mobilitní týden 2011 na Masarykově univerzitě ve velkém stylu. Na akci v režii Centra zahraničních studií MU během večera přišlo bezmála tisíc návštěvníků. Na pódiu se ukázaly kapely 100 °C, Prague Conspiracy a také DJ Schaff.

Večírek byl oficiálním zakončením soutěže Domov, daleko od domova, která běžela od letošního dubna. Studenti, kteří strávili nějakou část studia na zahraničním pobytu, měli možnost přihlásit svoje eseje, fotky a krátká videa ze všech koutů světa.

gallery1
gallery1
gallery1
gallery1
gallery1
gallery1
gallery1
gallery1
gallery1
gallery1
gallery1
gallery1

Esej ze Slovinska a fotografie z Vídně
Vítězkou kategorie esej se stala Pavla Ondrušková se svým textem Na nádraží. Ten paradoxně vznikl na studijním pobytu, ze kterého měla autorka obavy. „Ze začátku jsem se trochu bála, jak to sama zvládnu, ale nakonec to bylo super. Až jsem litovala, že jsem nevyužila nominaci na dva semestry,“ vzpomíná Pavla. Na druhém místě se umístila Martina Bednáriková s esejem Deutsche Vita a další oceněnou je Barbora Zuskinová s textem Home from Home.

V kategorii fotografie, ve které soupeřilo nejvíce přihlášených, nad konkurencí zvítězila Barbora Holčáková se svým snímkem Underground in Vienna while sunset. I když fotka působí dojmem, že si na daný okamžik autorka musela počkat, Barbora prozrazuje, že se jednalo o momentku: „Ten den jsem absolvovala šíleně nudnou exkurzi. Pak jsme dorazili na nádraží, kam dopadaly poslední paprsky slunce toho dne, a v tom momentu jsem se rozhlédla kolem a zmáčkla spoušť fotoaparátu – a bylo to.“

Nejlepší video vzniklo v zámoří
Autorem nejlepšího videa se stal Filip Laureys, který se na MU věnuje žurnalistice a mezinárodním vztahům. vytvořil na studijním pobytu v Austrálii. Dva další soutěžící, kteří se umístili na stříbrné a bronzové příčce, se na večírkové pódium dostavit nemohli – z pobytu, který trávili v Brně, už se totiž vrátili do svých domovských zemí. "To samozřejmě není důvod k tomu, abychom je diskvalifikovali," uvedla Dana Petrová, ředitelka Centra zahraničních studií. Svoje výhry proto „Mendy" Yun-Chen Chang a Rui Pereira obdrží poštou.

Celkem studenti přihlásili 272 fotek, 51 esejů a 35 videí. Vítězové všech kategorií si odnesli mobilní telefony, fotoaparáty a poukázky do knihkupectví v hodnotě 2000 Kč.

Home from Home Party byla nejen vyvrcholením soutěže, ale zakončila také Mobilitní týden 2011, během kterého seznamovalo Centrum zahraničních studií MU studenty s možnostmi studijních pobytů, pracovních stáží a letních škol.

Kompletní výsledky

VIDEO
1. Filip Laureys - Study abroad in Australia
2. "Mendy" Yun-Chen Chang - Toto je krátký film o mém životě na studentském výměnném pobytu v Brně.
3. Rui Pereira - Brno, the small town we will never forget!

FOTOGRAFIE
1. Barbora Holčáková - Underground in Vienna while sunset.
2. Lucie Siglerová - Erasmus in Greece! The best time of my life!
3. Markéta Šamánková - Občerstvení domácí smetanou s chlebem ve vysokohorském "sídke" kyrgyzských pastevců. Kyrgyzstán 2010.

ESEJE
1. Pavla Ondrušková - Na nádraží
2. Martina Bednáriková - Deutsche Vita
3. Barbora Zuskinová - Esej Home from Home

Hlavní novinky