Přejít na hlavní obsah

Studentský nápad uspěl v New Yorku

Ve světovém finále soutěže Imagine Cup v kategorii softwarového návrhu skončili studenti FI na 7. místě z 67 týmů.

Tým studentů z Fakulty informatiky Masarykovy univerzity vyrazil se svým systémem Celebrio do New Yorku. Foto: Archiv Celebrio.

Spoustu zážitků a nových kontaktů, ale především jeden výborný výsledek si přivezli z New Yorku tvůrci webového operačního systému Celebrio. Tým studentů z Fakulty informatiky Masarykovy univerzity v létě skončil v celosvětovém finále soutěže firmy Microsoft Imagine Cup v kategorii softwarového návrhu na sedmém místě z 67 týmů.

Za devět let historie soutěže je Celebrio teprve druhým českým družstvem, které se v hodnocení dostalo tak vysoko. „Výsledek je pro nás úžasný, i když po vyhlášení nás trochu mrzelo, že jsme se nepropracovali až do nejužšího finále,“ popsal hlavní vedoucí týmu Martin Novák. On i jeho kamarádi dostali příležitost užít si na pár dnů New York a také blízkost těch nejpovolanějších ve svém oboru.

Ale nejdřív museli pracovat a až pak následovala zábava. „Třeba aklimatizovat nás vůbec nenechali. Jeden den jsme přiletěli a už druhý jsme prezentovali náš systém. A měli jsme štěstí, porotě jsme se moc líbili,“ zavzpomínal vedoucí vývoje Celebria Petr Kunc. „Jednoho porotce, profesora z Harvardu, jsme dokonce tak nadchli, že za námi pak několikrát přišel a dával nám rady, co máme ještě vylepšit.“

Druhá porota už ovšem upřednostnila jiné nápady. Mezi nimi třeba systém, který za řidiče kontroluje řízení a upozorňuje ho, když dělá něco špatně, jenž nakonec získal první cenu. Mezi přihlášenými se ovšem našlo i pár bizarností. „Dodnes se s klukama nemůžeme shodnout, co si myslíme o nápadu na aplikaci pro vyhledávání nejbližšího odpadkového koše,“ dal příklad Kunc.

Veletrhy i prohlídka New Yorku
Když týmy nepřesvědčovaly porotu, že není lepší projekt než jejich, představovaly se na veletrzích. Jeden se konal pro pozvané hosty přímo v hotelu, kde soutěžící bydleli, na druhý už směl přijít kdokoliv. „Potkali jsme tam spoustu lidí, třeba viceprezidenta Microsoftu, a získali hromadu kontaktů a kamarádů. Vůbec celá soutěž se odehrávala ve velice přátelské a euforické atmosféře,“ popsal Martin Novák a jeho kamarád Petr Kunc dodal, že například na vyhlašování výsledků si chvílemi připadal, jako kdyby přihlížel dekorování olympijských vítězů.

„Když někdo získal nějaké ocenění, začali se všichni objímat a na pódium vyběhli se svojí národní vlajkou. A třeba brazilské týmy slavily jako na fotbale, měly i fotbalové dresy.“

Mimo hlavní soutěž si účastníci užili i samotný pobyt v New Yorku. Pořádající firma se o všechny soutěžící, jejich doprovod, porotce i novináře, tedy dohromady několik set lidí, náležitě starala. „Bydleli jsme v pětihvězdičkovém hotelu, kde jsme zabrali pět pater. Uspořádali pro nás soukromou prohlídku Liberty Island, kde stojí socha Svobody a na závěrečný večírek jsme také jen pro sebe měli pronajatý ostrov,“ vyjmenoval Novák.

Na trhu do Vánoc
Teď už jsou všichni soutěžící dávno zpátky doma a řeší, jak svoje projekty co nejlépe rozvíjet. Vývojáři Celebria chtějí svůj operační systém pro seniory nebo lidi se zhoršeným zrakem či motorikou začít prodávat ještě před Vánocemi.

S rozjezdem podnikání jsou na tom podle Novákových slov dobře. Když přijeli do New Yorku, jen málokterý tým měl před vznikem soukromé firmy tak jako oni.

Hlavní novinky