Přejít na hlavní obsah

Čtyřdenní festival Unimat chce oživit akademickou půdu

Lovecký den, Bioden, Retroden a Listopadový den. Už příští týden na Masarykově univerzitě.

Foto: Unimat

Čtyři tématické dny plné koncertů, veřejných debat a her přípravili na příští týden od 14. do 17. listopadu studenti z několika fakult univerzity. Festival nazvaný Unimat nese podtitul "Nejsme jenom UČA" a výzývá studenty i vyučující, aby přestali být anonymní masou a víc se vzájemně poznávali.

"Z pořádání různých akcí jsme zjistili, že komunikace na jednotlivých fakultách trochu vázne. Souvisí to i s tím, že ve výuce převládají přednášky nad semináři a studenti se obrazně řečeno stávají jen UČEM - svým identifikačním číslem," říká hlavní koordinátorka akce Daniela Střihavková.

Celá řada studentských spolků proto spojila své síly dohromady, aby nabíly celé univerzitě pestrý program na čtyři dny.

Lovecký den a geocaching
Vše zahájí v pondělí Lovecký den. Jeho ústřední částí bude geocachingová hra Hon na lišku. "Na každé fakultě bude umístěna schránka, a ten kdo ji na základě souřadnic, které uveřejníme nejpozději v pondělí ráno, objeví, se bude moci jejím prostřednictvím vyjádřit k nějakému aktuálnímu problému vysokého školství," vysvětluje Střihavková. V krabičce bude srolovaný papír s výrokem nebo otázkou k tématu a možností napsat svůj názor. Zápisy, které se sejdou, chtějí organizátoři posléze vystavit.

V dalším programu dne je workshop na výrobu lampionů pro chystaný pietní průvod Brnem nebo Divadlo nevšedních hrdinů na fakultě sociálních studií.

Bioden a Biomandragora
Na úterý případne program věnovaný přírodním vědám. Odpoledne se může každý vypravit na pozorování havraních hnízdišť. Večer se pak koná přednáška členů Mezinárodní pisoárologické společnosti, která se uskuteční na lékařské fakultě, a bude pojednávat o zvláštním biologickém druhu objevujícím se v našem všedním životě.

Koho akce nezaujme, bude moci dát přednost benefiční akci v Untru (bar pod Falkem) nazvané Afrokompot. Akce se zaměří na vzdělávání v Africe.

Třetí variantou dne je pak návštěva kontrovezního divadelního představení Biomandragora občanského sdružení Napříč.

Retroden: miny a piškvorky
Zavzpomínat si na středoškoloská léta a vůbec na minulost bude možné ve středu. Na fakultě informatiky se od rána koná turnaj v piškvorkách. Na něj pak naváže na fakultě sociálních studií utkání v oblíbené počítačové hře miny.

Večer poté uzavře seminář a diskuse s historikem Martinem Wihodou na téma Studenti dřív a dnes. Akce se uskuteční na filozofické fakultě a slibuje vhled do dějin vysokého školství a vztahu žáka a učitele.

17. listopad - vzpomínka na den studentstva
Hlavní atrakcí svátečního a posledního dne festivalu Unimat je tradiční lampionový průvod. Začíná v šest večer na Moravském náměstí, odkud se vydá na Kraví horu. Jeho cílem je připomenout Mezinárodní den studentva a události z let 1939 a 1989 - krvavou perzekuci studentů nacisty a počátky sametové revoluce. Druhou možností je zajít do klubu mju:z na vystoupení brněnského improvizačního týmu Bafni a poté si užít tématickou disidentskou party.

>> Podrobnosti k programu Unimatu

Hlavní novinky