Přejít na hlavní obsah

Konec starých časů ohlašuje ples FSS i spolek Přesahy

Letos zřejmě naposledy si fakulta sociálních studií může užít kostýmovaný ples. Už ve středu 30. listopadu.

Úspěšné plesy v převlecích se na FSS konají už od roku 2002. Za tu dobu pořádajícím sdružením Přesahy prošly desítky studentů. Dnes je jich aktivních však jen pár. Foto: Archiv Přesahů.

Se starými časy se budou loučit návštěvníci letošního plesu fakulty sociálních studií. Ve středu 30. listopadu se v osm hodin večer v klubu Favál sejdou studenti a učitelé, jak už je na FSS zvykem, nikoliv v róbách, ale v nápaditých převlecích. Ples to ale bude dost možná poslední. Pořádající spolek Přesahy totiž končí.

Zadané téma pro kostýmy: Konec starých časů si podle organizátorů může každý interpretovat po svém. Jako konec základní školy, konec éry hippies, konec bezstarostných let. „Líbí se nám, jak je téma široké, a doufáme, že si z toho každý vezme něco jiného a nebudeme potkávat desítky stejných masek, ale jedinečné kousky,“ vysvětluje výběr tématu Petra Holbová z pořádajícího sdružení Přesahy. Tradičně se bude soutěžit o nejlepší masku. Holubová však zároveň přiznává, že má název zvláštní symboliku také pro pořádající tým.

Skončí Přesahy a kostýmované plesy?
Úspěšné plesy v převlecích se na fakultě sociálních studií konají už od roku 2002. Za tu dobu sdružením Přesahy prošly desítky studentů. Dnes je jich aktivních pár, kromě Petry Holbové především Martin Šaroch, Adéla Dědová, Juliana Slivoňová, Aneta Hronová a Adéla Nováková. Většina z nich už své studium zakončila nebo v této době píšou své závěrečné práce. „Každý z nás už má spoustu jiných povinností a původně už ani tento ročník neměl proběhnout. Nakonec jsme se ale rozhodli zorganizovat jej i jako rozlučku,“ přiznává Holbová.

Bude to však poněkud hořké loučení. Hořké z toho důvodu, že se Přesahy snažily najít své nástupce, ale nepodařilo se. „Nevím, čím to je, že nové generace studentů už nemají chuť se sami na něčem podílet a jen se chtějí nechat pasivně bavit,“ uvažuje nahlas Holbová a líčí, na jaká všechna místa dala výzvu k rozšíření řad jejich sdružení. Dočkala se však pouze vlažné reakce.

„Podobná činnost je vhodná pro studenty v bakalářském studiu, kdy člověk nejvíc žije školou a přáteli. Na magisterském stupni už si lidé nacházejí práci a začíná se volný čas ztenčovat,“ přiznává Holubová a dodává, že pokud se příštího ročníku chopí noví nadšenci, celým tým Přesahů rád předá zkušenosti a kontakty.

Zájemci o pokračování v činnosti Přesahů se mohou Petře Holbové ozvat na email Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

Co slibuje aktuální ples
Celým večerem budou provázet dva herci - zakládající člen pohybového divadla Služebníci Lorda Alfreda Saša Stankov a Michal Chovanec, známý například z japonského divadla Kjógen. Kromě brněnské skupiny Voodooyoudo se na pódiu vystřídají také pražští rockeři Dirty Blondes a alternativci The POOH z Kaplic.

Lístky v ceně 99 korun je možné zakoupit v knihkupectví fakulty sociálních studií. Leckoho možná překvapí, jakou mají podobu. Jedná se o recyklaci lístků z minulých ročníků plesů, které jsou opatřeny razítkem aktuálního roku. „Je to peněžní úspora a zároveň také připomínka starých časů,“ komentuje tento krok Holbová.

Hlavní novinky