Přejít na hlavní obsah

Jet, či nejet na Erasmus? To je, oč tu běží

Pokud se chystáte vyrazit v příštím akademické roce na Erasmus, je nejvyšší čas se přihlásit. Neváhejte.

Fotka Lucie Siglerové ´Erasmus in Greece! The best time of my life!´ získala 2. místo v soutěži Domov, daleko od domova pořádané Centrem zahraničních studií MU.

Nejlepší půlrok v životě nebo jedna velká párty. I tak někteří studenti popisují studijní pobyty v zahraničí. Proč ale na semestr opouštět milované Brno, přátele a maminčin víkendový servis?

Programů, se kterými můžete vyjet do zahraničí, existuje několik. Liší se mezi sebou výší stipendia a množstvím nutné administrativy, podstata ale zůstává stejná. „Do Rakouska jsem jela s tím, že si zdokonalím jazyk, a to se také naplnilo. Za nejcennější přínos považuji především zkušenosti. Pobytem v zahraničí jsem se více osamostatnila, poznala nové kamarády a vyzkoušela si život v jiné zemi,“ popisuje z vlastní zkušenosti smysl zahraničního pobytu Pavlína Holubová z pedagogické fakulty.

Odjet pryč z dosahu češtiny nebo slovenštiny je totiž ten nejlepší způsob, jak se donutit používat cizí jazyk. V zahraničí se naučíte dorozumívat velmi rychle, i kdyby to mělo být zpočátku za pomoci končetin a internetového slovníku. Nouze naučila Dalibora speakovati. Vás naučí taky. A pokud je vaše angličtina nebo němčina špatná natolik, že by vám ani nouze nepomohla, pravděpodobně neprojdete výběrovým řízením. Nevymlouvejte se na jazyk, dokud to nezkusíte.

Noví přátelé, nové obzory
V zahraničí přijdete do styku s vrstevníky mnoha různých (nejen evropských) národností. Komunikace s temperamentními Italy, tichými seveřany, konzervativními Asiaty nebo „americkými“ Američany se té československé moc nepodobá, a to nejen kvůli rozdílnosti jazyka, ale i povah. Život v mezinárodním prostředí vám nabízí náhled do mnoha různých kultur. Můžete si z cizích zvyků odnášet to lepší, naučit se tolerovat to horší, rozšířit si vlastní světonázor nebo třeba společně vařit a doma pak zazářit s pravou španělskou paellou či anglickým pudingem. Nebo můžete příští léto vyrazit s batůžkem a místo v hostelech přespávat u starých zahraničních kamarádů.

Pokud se bojíte, že právě s hledáním nových přátel budete mít problém, vězte, že nejste sami, kdo s takovou obavou odjíždí na zahraniční pobyt. V tom je právě ten vtip. Ve výsledku potkáte spoustu přátelských lidí. Pokud nejste zarytý introvert, určitě najdete někoho, s kým si budete mít co říct nad rámec „Where are you from?“. Na druhou stranu pokud nepatříte zrovna mezi „party ppl“, možná vám specifický způsob života zahraničních kolejí nebude úplně sedět. Všichni totiž ví, že mají omezenou dobu na to, aby si sami sebe náležitě užili. Více či méně šílené večírky jsou na denním pořádku.

Existuje i riziko, že zatímco si budete užívat v cizině, doma se vám rozpadne vztah, pokud nejedete s přítelem či přítelkyní. Tohle se stává. Dlouhodobé odloučení spousta lidí nevydrží. Někomu chybí fyzický kontakt, jiné užírá představa, že nad partnerem absolutně nemají kontrolu, a jednoduše žárlí na takřka virtuální cizince. A do třetice riskujete, že se v zahraničí změníte a po návratu domů si už nebudete rozumět. To ale neznamená, že zahraniční pobyty jsou jen pro nezadané. V době e-mailů, videokonferencí a nízkonákladových leteckých společností je docela snadné zůstat v kontaktu s milovanou osobou. Kromě toho vztahy, které něco takového přežily, mají za sebou významnou zkoušku partnerského života.

Pozor na uznávání předmětů a finanční rezervu
Semestr či dva na zahraniční univerzitě vypadají dobře v životopise. Navíc máte v zahraničí možnost studovat předměty, které vám domácí fakulta nenabízí. Dejte si jen pozor při výběru, aby vám je po návratu uznali. S tím vám pomohou na zahraničním oddělení. A pokud nenajdete v nabídce ekvivalent povinného předmětu, zkuste se domluvit s učitelem, jestli předmět můžete absolvovat na dálku. Možná vás to bude stát nějakou tu seminární práci navíc, ale nebudete muset prodlužovat studium nebo se vzdávat zahraničního pobytu.

Výhodou je, že na velký výlet do světa máte dokonce i štědrého sponzora, který vám poskytne stipendium. Budete ale potřebovat nemalé peníze do začátku. Při nákupu letenky se na last minute nehraje a ubytování je v mnoha případech třeba zaplatit dopředu. A vzhledem k tomu, že měsíční nájemné sice stojí pár stovek, ale v eurech, je třeba na počáteční výdaje odložit pár (desítek) tisíc korun českých. Celkově ale stipendium pokryje podstatnou část nákladů, takže se nemusíte zbytečně obávat hmotného strádání v zahraničí.

Výběrová řízení na Erasmus už v únoru
Asi nejznámějším programem je Erasmus, díky kterému si můžete vybrat hned z několika desítek evropských univerzit. Pokud se ale rozhodnete vycestovat přes tento program, pomalu začněte s výběrem studijní lokality. Výběrové řízení na většině fakult totiž probíhá v únoru. Více informací získáte na webu vaší fakulty nebo na stránkách Centra zahraničních studií.

Máte-li dobrodružného ducha, zkuste to. Na sto procent se domů vrátíte zkušenější.

Hlavní novinky