Přejít na hlavní obsah

Ústav hudební vědy spustil nový časopis Musicologica

Studentské internetové médium nabídne muzikologické fejetony a recenze a bude informovat o dění v ústavu.

Hudební věda již vydává časopis Acta musicologica. Ten je však zaměřený výhradně na odborné články. Musicologica by měla být více studentský časopisem. Grafika: Miloš Zapletal.

Se začátkem jarního semestru vznikl na univerzitě nový internetový časopis Musicologica.cz. Jak název napovídá, spustil ho ústav hudební vědy na filozofické fakultě. Jeho obsah má ale informovat nejen o dění na ústavu, ale fungovat i jako platforma pro kritickou reflexi (nejen) brněnského kulturního dění. Najdete ho na www.musicologica.cz.

Co je v prvním čísle? Třeba rozhovor s pěvkyní Marií Fajtovou, recenze písňového recitálu Richarda Nováka nebo glosa vztahující se k současné situaci rozvoje brněnské kultury.

„S nápadem založit časopis přišel asi před třemi lety šéf ústavu Petr Macek a teď na podzim jsme na jeho myšlenku navázali. Se dvěma spolužačkami Evou Mikuláškovou a Pavlínou Sedláčkovou jsme začali společně pracovat na prvním čísle,” líčí počátky časopisu redaktor časopisu student Miloš Zapletal.

Ačkoliv má současná redakce pouze tři zmíněné členy, v aktuálním čísle jsou k vidění také články od dalších studentů ústavu hudební vědy a podle slov Zapletala chodí spousta dalších textů. „Přispívat může kdokoliv, kdo je studentem nebo zaměstnancem ústavu a pošle kvalitní článek,” říká Zapletal.

Hudební věda už vydává časopis Acta musicologica, ten je však zaměřený výhradně na odborné muzikologické články. Musicologica by oproti němu měla být více studentská. „Chceme vybudovat časopis, který je chytrý, ale ne přehnaně akademický. Který s úctou k tradici a s její znalostí přináší svěží myšlenky a podněty,” vysvětluje Zapletal a dodává, že pojem studentský pro něj neznamená amatérský.

V časopise se budou objevovat studie z oblasti hudební vědy, fejetony, komentáře či recenze a kritiky domácích i zahraničních děl. Jeho nedílnou součástí bude také rubrika Pro studenty, ve které by měli obzvláště posluchači z prvních ročníků získat základní informace o dění na ústavu hudební vědy.

Klíčovým obsahem časopisu by mělo být také brněnské kulturní dění. „Brněnská kultura prožívá určitou stagnaci. Chtěli bychom i k řešení tohoto problému přispět,” líčí nemalou ambici nového časopisu Zapletal a přidává své osobní přání: „Rád bych, aby Musicologica časem fungovala jako podhoubí myšlení o hudbě a kultuře. Dostatečně širokou, pravidelnou a aktuální odezvu na současný světový muzikologický diskurz v českých časopisech o hudbě trochu postrádám.”

Hlavní novinky