Přejít na hlavní obsah

Status výpůjčky: dlouhodobá. Co s tím?

Narazit v katalogu knihovny na publikaci, která je dlouhodobě půjčená, nepotěší. Neznamená to ale, že je nedostupná.

Ilustrační foto: www.sxc.hu.

Možná znáte ten pocit, když po dlouhém hledání v knihovním katalogu konečně najdete odpovídající titul, otevřete si okno s podrobnějšími informacemi a v kolonce status jednotky si s jistou rozmrzelostí přečtete: dlouhodobá. Co vlastně jsou knihy v dlouhodobých výpůjčkách a jak se k nim studenti mohou dostat?

Hlavně v pozici prváka můžete být dost zmatení. Knihovna vás ve svých informačních materiálech naučila rozlišovat výpůjčky na prezenční a absenční, takže kolonka „dlouhodobá“ je někdy objevování netušeného. „Dlouhodobé výpůjčky jsou vyhrazeny pouze pro akademické pracovníky. Lze tak zapůjčit jen knihu, která byla pořízena z jiných než centrálních prostředků, to znamená nejčastěji z grantu, případně z rozpočtu akademického pracoviště,“ vysvětluje vedoucí Ústřední knihovny Filozofické fakulty MU Věra Jurmanová Volemanová s tím, že pro běžného uživatele pak takové knihy jsou hůře k dispozici.

Data o tom, jaký je poměr dlouhodobých výpůjček vůči celkovému počtu knih v univerzitních knihovnách, dostupná nejsou. Budete-li však psát třeba diplomovou práci a poctivě vyhledávat tituly v knihovním systému, je dost pravděpodobné, že vám najednou bude připadat, jako by do dlouhodobé výpůjčky spadala každá druhá kniha, která by se hodila k vašemu tématu.

Studentka mediálních a evropských studií Kateřina Kusáková do střetu s dlouhodobými výpůjčkami přichází poměrně často. „Ve chvíli, kdy nějakou knihu potřebujete k seminárce a jediný exemplář je v dlouhodobé výpůjčce, tak se trochu naštvete a často pak knížku vynecháte, protože máte pocit, že kvůli seminárce na pár stránek není nezbytné otravovat vlastníka,“ uvádí svůj studentský pohled na věc.

Dlouhodobá výpůjčka nemusí být nedosažitelná
Vedoucí Ústřední knihovny Pedagogické fakulty MU Petra Hromádková přiznává, že studenti s tímto typem výpůjčky nijak zvlášť seznamováni nejsou. „Pokud ale zájemce přijde s tím, že by si knihu se statutem dlouhodobá výpůjčka chtěl půjčit, lze se samozřejmě domluvit s konkrétním vyučujícím,“ dodává. Studentka Kateřina Kusáková má zkušenost, že po samotném oslovení jsou vyučující ochotni knihu bez problémů půjčit.

Samotná praxe ohledně dlouhodobých výpůjček se však v jednotlivých fakultních knihovnách liší a ne všude se může zájemce o knihu snadno dočíst, kdo ji má v dlouhodobé výpůjčce či na kterém pracovišti se nachází. „Když vyučující žádá o tento typ výpůjčky, ptáme se ho, zda souhlasí s tím, aby v katalogu byl uveden počátek jeho příjmení společně s označením akademického pracoviště. V případě, že s tím nesouhlasí, obracejí se pak zájemci na nás a knihovna zprostředkovává krátkodobé poskytnutí knihy například na týden do studovny,“ popisuje mechanismus na filozofické fakultě vedoucí knihovnice.

Knihovna fakulty sociálních studií nabídla v loňském roce novou službu - nejžádanější knihy se skenují a jsou poté dostupné na vyhrazeném počítači ve studovně. Chystají také jednu inovaci ve vztahu k dlouhodobě půjčeným knihám. „V nejbližší době máme v plánu aktivovat formulář s požadavkem na nákup titulu, který studenti potřebují, ale je k dispozici pouze v dlouhodobé výpůjčce,“ doplňuje vedoucí knihovny na FSS Irena Šléglová.

Hlavní novinky