Přejít na hlavní obsah

Nevěřte politikům všechno, ověřujte, vybízí projekt Demagog

Projekt studentů Masarykovy univerzity odhaluje, jestli politici ve svých prohlášeních mluví pravdu.

Výsledky práce téměř dvacetičlenného týmu najdou zájemci vždy v úterý večer na webu demagog.cz. Screenshot: www.demagog.cz

Někdy si říkají, že nemluví tak úplně pravdu nebo zkreslují informace. Jindy si politici v debatách bez obalu řeknou, že lžou. Jenže jak se v tom má divák u televize vyznat, když často přesně neví, jak se dostat k informacím, které by mu pomohly, aby si televizní spor sám rozsoudil?

Od toho je tady nový projekt studentů Masarykovy univerzity s názvem Demagog. „Chtěli bychom doplnit úkol moderátorů a politikům v těchto případech oponovat, upozorňovat veřejnost na manipulativní zacházení s fakty a případně v komentářích doplňovat širší souvislosti diskutovaných témat,“ tak se oficiálně prezentuje iniciativa, která se rozjela začátkem března a do Česka se dostala ze Slovenska.

„Tam s ní začali Ondřej Lunter a Matěj Hruška, kteří studují v Brně. U nás projekt prezentovali na politologickém barcampu loni v červnu s tím, že kdyby to někoho zaujalo, mohl by se rozjet také v Česku,“ vzpomíná studentka fakulty sociálních studií a právnické fakulty Tereza Skládanková, která se iniciativy nakonec ujala a stala se její českou vedoucí. „Chtěla jsem si zkusit něco takového zrealizovat a dostat se ke zkušenostem, jak třeba žádat o granty,“ vysvětluje.

Nakonec získala zkušeností mnohem víc než jen ty, jak požádat o grant. Tým Demagogu ověřuje každý týden výroky, které padnou v nedělní debatě Otázky Václava Moravce. „Z přepisu debaty vybírám faktická vyjádření, která pak posílám k posouzení našim analytikům. Ti dohledávají, zda jsou slova politiků pravdivá, nepravdivá nebo končí s výsledkem, že dané stanovisko nejde ověřit,“ popisuje Skládanková.

Výsledky práce téměř dvacetičlenného týmu najdou zájemci vždy v úterý večer na webu demagog.cz. „Spousta lidí čekala, že nám bude vycházet jeden skandál vedle druhého a budeme ověřovat i ideologické výroky, ale tak to není. Přesto nám chodí spousta ohlasů,“ říká studentka, jíž se scházejí maily s nabídkami finanční pomoci nebo i pochvalami, že je dobře, že se politikům starají o zpětnou vazbu.

Ohlasy přicházejí i od vlády
Reakcí se objevuje tolik, že to skupinu studentů doteď překvapuje. „Říkali jsme si, že až někoho usvědčíme ze lži, začnou nám z médií volat. Rozjelo se to ale hned po startu projektu, první tři týdny jsem jenom dávala rozhovory,“ líčí posluchačka evropských studií a práv, podle níž celé myšlence hodně pomohl také Václav Moravec. „Na Slovensku taková moderátorská osobnost chybí, možná proto tam Demagog neměl takový ohlas. Nás Václav Moravec podpořil, odkazuje na nás na sociálních sítích a slíbil, že bude politiky s výsledky našich analýz při další návštěvě v pořadu konfrontovat.“

Ozývají se ovšem přirozeně i ti, jejichž prohlášení studenti prověřují. Dorazilo tak už například oficiální vyjádření úřadu vlády, jehož pracovníci nebyli spokojeni s vyhodnocením výroků premiéra Petra Nečase. „Obvinili nás z toho, že jsme je vybírali špatně a zaujatě, a navrhovali nám k ověření jiné, které ale faktické nebyly, což jsme se jim snažili vysvětlit,“ komentuje zatím nejútočnější reakci Skládanková.

Další už prý byly jemnější. Po diskusi s Miroslavem Kalouskem dospěli analytici k názoru, že nemluvil pravdivě, načež se ozvalo ministerstvo financí, jehož lidé týmu dodali data, z nichž Kalousek při svých výrocích vycházel. „Data jsme vyhodnotili a hodnocení opravili, výrok byl správný. Ministerstvu jsme pak také děkovali, přesně o takový druh spolupráce nám jde,“ říká vedoucí Demagogu a pochvaluje si, že úřady už berou studentský projekt vážně a potřebná data bez problémů posílají.

Hlavní novinky