Přejít na hlavní obsah

Mladí zubaři vyvraceli mýty na ulici

Pár minut se zubním kartáčkem a pastou v ruce stráví dennodenně každý z nás. Ale zacházíte s nimi správně?

reventivní akci s názvem ve Zdravém Brně zdravý zub pořádá Sdružení studentů stomatologie České republiky už popáté. Foto: Martin Kopáček.

Pár minut se zubním kartáčkem a pastou v ruce stráví dennodenně každý z nás. Ale zacházíte s nimi správně? I na to se ptali koncem dubna v centru Brna studenti zubního lékařství z lékařské fakulty. „Preventivní akci s názvem ve Zdravém Brně zdravý zub pořádá Sdružení studentů stomatologie České republiky už popáté. V Brně vznikla, ale letos poprvé se koná ve všech fakultních městech,“ uvedla Karolína Floryková, lékařka, která na akci budoucím zubařům pomáhala jako odborný garant.

Lidé procházející přes brněnské náměstí Svobody a přilehlé ulice se mohli celý den dozvědět, jak správně pečovat o své zuby nebo třeba jaké pomůcky si k tomu přibrat. „Nejčastější dotazy se nemění, lidé se nejvíc ptají na hygienu, bělení nebo dentální šperky. Poskytujeme také kontakty na zubní lékaře a dentální hygienisty,“ popsala Floryková, která se však setkala i s náročnějšími prosbami. „Někdo se zastaví i s opravdu velmi konkrétním přáním, má například problém se zubem nebo protézou. V takovém případě se také snažíme pomoct, ale podmínky na vyšetření na ulici přece jen nemáme.“

To, že si lidé mohou zajít pro radu, není jediným plusem zmíněné akce. Dobře slouží i samotným studentům, kteří si v praxi vyzkoušejí, jak jednat s lidmi z pozice téměř hotového lékaře. „Když jsme ráno začínali, spousta lidí spěchala do práce a někteří vůbec neměli chuť se s námi bavit. Ale kolem oběda už za námi sami přicházeli s tím, že se chtějí něco dozvědět,“ popsala jedna ze studentek, Tereza Rašková. „Je dobře, že se tady potkáme s různými typy lidí, bude se nám to později hodit.“

Akce v centru města není jedinou, kterou posluchači zubního lékařství v průběhu školního roku absolvují. Docházejí například i do mateřských škol, kde nejmenší děti učí, jak vzít pořádně kartáček do ruky, a snaží se jim ukázat, že lékaře není třeba se bát. U akcí ve městech se soustředí hlavně na odstranění zlozvyků nebo vyvracení různých mýtů, které o péči o chrup ve společnosti kolují. „Přišla k nám například paní, které odmala vštěpovali, že žvýkačky jsou špatné, protože vytahují výplně ze zubů. To ale není pravda, žvýkačky naopak jako doplněk péče pomáhají,“ dala příklad Rašková.

Hlavní novinky