Přejít na hlavní obsah

Jak na sex ve virtuálním světě

Knihovnický festival KISKfest nabídl originální přednášku o sexuálním chování ve světě Second Life.

Foto: Snapshot Miroslavy Tiché.

Jaké jsou možnosti a kam až sahají hranice sexu ve virtuálním světě Second Life? Společně se studentkou filozofické fakulty Miroslavou Tichou po tom včera pátraly v jedné z brněnských kaváren desítky zvědavců. Akce byla součástí programu právě probíhajícího druhého ročníku knihovnického festivalu KISKfest.

„Vzpomínám si na svůj první sex. Už si nevybavím jméno dotyčného, jeho vzhled, nic. Vím jen, že se mě zeptal, jestli bych s ním šla, a já kývnula. A tak jsem přišla o panenství...“

Nenechte se zmást. Miroslava ve skutečnosti neodhaluje své reálné soukromí. Líčí první sexuální zážitek ve virtuálním světě Second Life. K tématu se dostala díky své vznikající bakalářské práci zaměřené na erotické služby a pornografický průmysl v hromadných online počítačových hrách. Zkoumá v ní herní legalitu a ilegalitu jednotlivých praktik a jejich represi.

K práci ji nasměroval projekt Viakisk, který se snaží platformu světa Second Life využít pro vzdělávání. Během svých prvních návštěv ve virtuálním světě si ale Miroslava uvědomila, že jedny ze zde nejvyhledávanějších aktivit jsou právě ty spojené se sexem. A tak je začala zkoumat.

Second Life je virtuální svět, ve kterém je možné interagovat s dalšími hráči a dělat stejné věci jako v běžném životě, tedy provozovat také sex: heterosexuální, homosexuální, romantický, hromadný, násilný nebo dokonce i sex se zvířaty, jak se mohli návštěvníci přednášky za doprovodu fotografií pořízených ze hry dozvědět.

„A ty koně taky hraje někdo reálný?“ ozývá se za smíchu z publika. „Pokud se nějaký hráč rozhodne, že bude vypadat jako kůň, pak ano. Ale stejně tak to může být počítač,“ odpovídá Miroslava a popisuje dál možnosti Zindry, virtuálního kontinentu ve světě Second Life zaměřeného na sexuální radovánky.

Se skutečným světem může mít sexuální chování v Second Life spoustu společného. Chová-li se někdo promiskuitně, stává se terčem kritiky ostatních. Naopak pokud není dostatečně atraktivní, musí si sex koupit od virtuálního profesionála. To vše ale z pohodlí domova.

„Běžné je, že muži hrají ve hře ženy. Sex s ženou málokdy někdo odmítne, zatímco i krásní muži často odmítáni jsou,“ říká Miroslava. Jediným tabu je sex s dětmi, jinak je v Second Life zřejmě povoleno vše. Stačí jen odkliknout, že je hráči víc než 18 let.

Přihlížející žasli a smáli se. „Máme těsně po státnicích a tohle byl skvělý způsob, jak se odreagovat,“ shodují se čerstvé absolventky pořádajícího kabinetu informačních studií a knihovnictví Monika Machovská a Dominika Kopčanská. Přednáška byla podle nich zajímavá, ale nemají ambice podobné věci zkoušet na vlastní kůži.

Hlavní novinky