Přejít na hlavní obsah

Studenti soutěžili, kdo navrhne lepší inovaci Brna

Devět týmů složených ze studentů všech fakult univerzity vytvořilo návrhy, jak vylepšit moravskou metropoli.

Ilustrační foto: Millenium187.

Masarykova univerzitní studentská soutěž neboli MUNISS, ve které měli studenti navrhovat řešení aktuálních problémů města Brna, je u konce a zná své vítězné týmy.

V kategorii Sběrné dvory zvítězila práce týmu 3 pod vedením Jakuba Adámka, která analyzovala odpadové hospodářství. V sekci Aglomerace města Brna vyhrála zpráva týmu 6 s vedoucím Ivanem Bielikem, jež se pokusila najít řešení pro rozvoj brněnského předměstí. Nejlepší práci na téma City identity pak vytvořil tým 9 v čele s Kamilem Pavlíčkem, jenž zapracoval na návrhu rozšíření komunikace identity Brna mezi různé skupiny.

Kromě kritérií spíše formálních, jako je například ucelenost práce nebo shrnutí v angličtině, hodnotila odborná porota také inovativnost řešení, kvalitu argumentace nebo to, zda bude navrhované řešení možné převést do praxe.

Výsledek? „Práce jsou zcela srovnatelné s výstupy, které dodávají poradenské společnosti často za nemalé peníze. A oproti nim jsou také výrazně inovativnější a mnohdy i šířeji a lépe pojaté,“ hodnotí první ročník iniciátor soutěže Jan Žák.

Soutěž chválí i samotní studenti. „Chtěl jsem získat nějaké praktické zkušenosti, protože studuju matematiku a tam se s praxí moc často nesetkávám,“ říká Jakub Buček z přírodovědecké fakulty.

„Pro mě osobně byla nejpřínosnější práce v týmu s lidmi z jiných fakult. Je zajímavé komunikovat a spolupracovat s budoucími odborníky z různých oborů,“ hodnotí soutěž Tomáš Zdvořilý z fakulty informatiky, který měl v devátém týmu na starosti především nejrůznější analýzy nebo tvorbu videa.

Jakub Adámek, vedoucí vítězného týmu v kategorii Sběrné dvory, za cennou zkušenost považuje také to, že se nejednalo o pouhou hru. „MUNISS umožňuje vyzkoušet si práci na reálném projektu s vědomím, že získané výsledky mohou být převedeny do praxe,“ míní Adámek, který studuje práva a hospodářskou politiku.

Využitelnost projektů v praxi ostatně byla jedním z hlavních cílů soutěže. „Některé menší návrhy se dají použít poměrně rychle, u větších částí zatím těžko říct. Uvažujeme, že pošleme některé studenty na stáž na magistrát, kde by pomohli s dopracováním návrhů tak, aby byly vhodněji využitelné,“ plánuje Žák, který už nyní pracuje na dalších dvou ročnících soutěže. Do nich bude oproti letošní premiéře zapojena i Mendelova univerzita Brno a Vysoké učení technické v Brně.

Registrace běží až od září, předběžně se přihlásit je ale možné už teď.

Hlavní novinky