Přejít na hlavní obsah

Ke každému cizímu slovíčku originální pomůcka

Studenti fakulty informatiky vyvíjí program JoyMind pro netradiční výuku cizích jazyků za pomoci asociací.

Program JoyMind, který vytvořili studenti MU, nabízí možnost učit se cizí jazyky netradičně za pomoci asociací. Ilustrační foto: sxc.hu.

Přiznejme si, učení baví jen málokdy. Něco se pamatuje líp, něco hůř, něco se dá odvodit, ale pak jsou taky záležitosti, které se jinak než biflováním do hlavy vtěsnat nedají. Moc dobře to ví také parta studentů z Fakulty informatiky Masarykovy univerzity.

Spolu s kamarády z Mendelovy univerzity přišli s řešením, které by tuhle dřinu mělo trochu zjednodušit. Jejich program s názvem JoyMind nabízí možnost učit se cizí jazyky netradičně za pomoci asociací. Studenti s ním už triumfovali v národním kole soutěže Imagine Cup, kterou pořádá firma Microsoft.

„Jednou na pivu jsem kamarádům řekl, že mám nápad a mohli bychom zkusit, jestli to bude fungovat,“ vzpomíná na úplné začátky projektu jeho strůjce Honza Mayer. Nakonec se vytvořila asi desetičlenná parta, která už dnes na několika školách v republice testuje pilotní verzi programu v podobě webové služby.

„Žáci se přihlásí a slovíčka se učí za pomoci různých paměťových technik. Jde o to vytvořit ke každému slovu kratičké příběhy, protože ty se dobře pamatují a fixují,“ říká Honza a jako příklad dává třeba slůvko DOG, anglicky pes.

„U něj se může ukázat obrázek psa, který jde DO Garáže,“ popisuje posluchač fakulty informatiky. Uznává, že v tomto případě platí, že čím větší hloupost, tím spíš všechno v hlavě zůstane. „Ale samozřejmě se to nesmí přehánět,“ směje se.

V dnešní testovací fázi obsahuje program stovky slovíček, vytváření jejich databáze dá největší práci. Ke každému se hledá originální pomůcka. „V týmu máme třeba lidi, kteří jen malují asociace. Tak specifické obrázky se nedají najít na internetu ani v galerii,“ podotýká Honza.

„Žáci se přihlásí a slovíčka se učí za pomoci různých paměťových technik. Jde o to vytvořit ke každému slovu kratičké příběhy, protože ty se dobře pamatují a fixují,“ říká autor nápadu Honza Mayer. Foto: Martin Kopáček.
Nápad máme. A co dál?
Současná podoba JoyMind je ovšem výsledkem hodně náročné práce. Jeho iniciátor zdůrazňuje, že zrození projektu výrazně ulehčila účast na workshopech StarCube, programu, který pomáhá studentským projektům a rozvíjejícím se firmám, aby časem mohly prosperovat.

„Spousta lidí tam vstoupila s tím, že už něco měli a potřebovali se jen poradit, jak to prodávat. My měli pouze holý nápad a ještě jsme netušili, jakou cestou se vydat,“ říká Honza. Dnes už to jeho tým ví, má fungující program a také plán financování. Až se služba rozjede naostro, měl by za ni každý uživatel platit měsíční poplatek v řádu desetikorun.

Kolik přesně? To Mayer ještě prozrazovat nechce. I kvůli konkurenci, kterou je ale těžké definovat. „Naše řešení je minimálně v rámci České republiky unikátní, takže na jednu stranu můžeme říct, že žádnou nemáme. Na druhou stranu nás může jako konkurenci brát každá jazykovka,“ uvědomuje si.

Za dobu, kdy na nápadu pracovali, si jeho tvůrci vyslechli spoustu reakcí. Podle lídra týmu v drtivé většině kladných. „Jeden vlivný český manažer nám na workshopu rovnou řekl, ať se nestydíme a nabídneme program ministerstvu školství,“ povídá mladý informatik, který už zažil i telefonát staršího pána, jenž o JoyMind slyšel v rádiu a hned si chtěl program zkusit, aby si zlepšil angličtinu.

To bylo už v době, kdy se mohl studentský tým pyšnit titulem vítězů letošního ročníku Imagine Cupu. Patří jim za to mimo jiné právo účastnit se červencového světového finále soutěže v Sydney. Takže momentálně se program ještě ladí, chystají se prezentace a to všechno se studenti snaží skloubit se zkouškami. „Bojujeme na všech frontách,“ směje se Honza a dodává, že do Austrálie jede tým vyhrát. Jak velká je v tom míra nadsázky, se bude vědět v červenci.

Hlavní novinky