Přejít na hlavní obsah

Příležitost dělá zloděje. Od úterý až do pátku

Do atria fakulty sociálních studií zavítá tento týden studentské nastudování opery skladatele Rossiniho.

Obsazení opery Příležitost dělá zloděje. Zdroj: Propagační plakát.

Studenti JAMU přenesou do prostor atria fakulty sociálních studií své nastudování jednoaktové opery Příležitost dělá zloděje. Od úterý do pátku se bude představení hrát zdarma vždy od osmi hodin večer.

„Když jsem viděl prostor amfiteátru fakulty, neskutečně mě zaujal, a snažil jsem se vymyslet, zda by se v něm nedala zahrát nějaká opera,“ vysvětluje překvapivé zasazení kusu režisér Tomáš Studený. Nakonec se mu na FSS podařilo zrealizovat operu v rámci studentského grantového projektu.

Komediální operu Příležitost dělá zloděje napsal italský hudební skladatel Gioacchino Rossini, známý především jako autor Lazebníka sevillského. Operu složill v roce 1812 coby adaptaci hry francouzského dramatika Eugena Scribe.

Příběh sleduje výměnu zavazadel, která zamotá námluvy ústředního páru. Hře s dvojí záměnou ženicha i nevěsty budou dominovat hlasy studentů i profesionálů Romana Hozy a Lucie Kašpárkové nebo Jany Krajčovičové. Představení, na kterém se kromě Studeného režijně podílel také student operní režie Marek Mokoš, bude doprovozeno klavírem. Hrají Kostiantin Tyshko a Ondrej Olos za řízení studentky dirigování Emy Mikeškové.

„Všechny pěvecké party jsou přeložené do češtiny. Rossiniho hudba je velmi přístupná a přetékající energií. A také s hereckým projevem pěvců se snažíme maximálně pracovat,“ jmenuje Studený důvody, proč by mohla být opera příjemným zážitkem i pro ty, kteří tuto formu běžně nevyhledávají.

Představení vzniklo v rámci projektu Výzkumné centrum hudebního/operního divadla (VCHOD), jeho pokračováním bude realizace Smetanovy opery Hubička, která bude uvedena na vznikající nové scéně JAMU v Divadle na Orlí.

Úterní premiéra a tři reprízy jsou pro všechny diváky zdarma, místa je možné rezervovat na emailové adrese Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

Hlavní novinky