Přejít na hlavní obsah

Brno se chystá na letní spánek. Co se tu dá dělat?

Poznejte funkcionalistické stavby, prozkoumejte podzemí, osvěžte se na přehradě a zajděte do letního kina.

Ilustrační foto: Millenium187.

Zatímco v přírodě je poměrně běžný spánek zimní, Brno jako by se o prázdninách uchylovalo ke spánku letnímu. Studenti se rozjedou domů, nestudenti po dovolených a náhodný uživatel šaliny si najednou může vybírat ze spousty volných sedadel v poloprázdných vagónech. Ve skutečnosti však Brno bez studentů nespí. Pouze žije v trochu jiném režimu.

V létě si tak můžete užít prázdnějších ulic, ale přitom hezkého počasí, což je ideální příležitost objevovat zákoutí studentského města i nad rámec cesty do školy a na půllitr do oblíbené hospody.

Památky
Brno je sice poměrně chudé na barokní a gotické stavby (a těch pár výjimek je až notoricky známých), nicméně pokud vás láká modernější, ale přesto historická architektura, udělejte si procházku po krásách funkcionalismu. Můžete dokonce využít předpřipravených okruhů neboli Brněnských architektonických stezek.

A pokud se budete chtít zchladit v letním parnu, zajděte si na některou z atrakcí brněnského podzemí, třeba do nově otevřené Kostnice u sv. Jakuba.

Kultura
Přestože prázdniny mají i divadla, ani milovníci kultury nemusí nutně emigrovat. Jednou z tradičních letních kratochvílí jsou Letní Shakespearovské slavnosti. Kytaroví nadšenci se mohou těšit v polovině léta na mezinárodní festival právě toho nástroje.

Ti, kteří dají přednost filmu, mohou navštívit kino pod širým nebem na koupališti na Dobráku. Začíná se už ve středu 27. června a hraje se každý večer a za každého počasí až do konce srpna. Nezapomeňte na deku a repelent.

Na výlet a na koupaliště
A když se vám bude zdát léto příliš horké, ani za koupáním to nemusíte mít daleko. Kromě několika koupališť můžete vyrazit i do přírody, třeba na přehradu, aspoň do doby, než se objeví sinice. Ale i poté si můžete užívat vodních radovánek, třeba veslování nebo windsurfingu.

Nebo můžete přejet na druhý konec Brna, do Mariánského údolí. Tam najdete dokonce tři nádrže, kde se dá koupat. Jedna je nad starým Kadlecovým mlýnem, druhá leží pod pravěkým hradištěm Staré zámky a třetí u Muchovy boudy. A rovnou můžete vyšplhat na skálu Hornek, odkud za dobrého počasí můžete dohlédnout až na Pálavu.

Pokud vás ani tyhle důvody nepřesvědčily k letní návštěvě moravské metropole, pořád z ní můžete udělat startovní bod k návštěvám okolí. Moravský kras je pár zastávek vlakem, na cestu do Slavkova nebo Rájce-Jestřebí taky nepojedete déle než pár desítek minut. Ostatně ani Lednicko-valtický areál není na hony daleko. A pokud i okolí Brna znáte jako vlastní boty, vydejte se na letiště. Odtud se dostanete do krajů neznámých zcela určitě.

Hlavní novinky