Přejít na hlavní obsah

Jak si obstarat ideální bydlení a spolubydlící

Sháníte od září bydlení v Brně? Je nejvyšší čas začít s hledáním. Přinášíme tipy, na co si dát pozor.

Pokud budete využívat kuchyň, podívejte se, co v ní je a co není. Ilustrační foto: Beáta Koukalová.

Každý student sní o tom, že sežene skvělé bydlení, nejlépe s příjemnými spolubydlícími, v blízkosti fakulty a za rozumný peníz. Honba za ideálním bytem či pokojem je v Brně nepřetržitě v proudu. Naskočte.

Štěstí přeje aktivním – pokud sháníte nové bydlení nebo spolubydlícího, začněte pravidelně navštěvovat vývěsku Informačního systému MU nebo třeba webové stránky bydleni.muni.cz, reagujte na inzeráty anebo vložte vlastní nabídku. Pamatujte, že inzerát je vaší vizitkou, případně vizitkou vaší ubikace.

Když sháníte bydlení
Vždy si sjednejte prohlídku. Vezměte si s sebou foťák a seznam otázek. Dělejte si poznámky. Po několika schůzkách v tom budete mít guláš. Byt a pokoj si řádně omrkněte, zajímat by vás mělo nejen zařízení, ale také stav oken, zapojení topení, plísně a špína. Pokud budete využívat kuchyň, podívejte se, co v ní je a co není.

A pak se ptejte. Čím víc otázek, tím lépe a to platí pro obě strany. Zaměřte se na úklid, návštěvy, party, nocležníky, ujídání jídla a půjčování věcí a kosmetiky. Nenechte si jen tak něco nakukat, přece jen s těmi lidmi budete bydlet. Poměřujte třecí plochy a mějte na paměti, že kdokoli může říkat cokoli a že to bude spíše horší než lepší. Vězte, že ne všichni mají dostatečnou míru sebereflexe a že když potřebujete zoufale zakotvit nebo sehnat spolunájemníka, slíbíte cokoli. Bohužel ten nejlepší obraz Mr. Propera často předvede zrovna ten největší bordelář.

Vyžadujte k nahlédnutí nájemní smlouvu (přečíst, zkonzultovat!). Nenechte se však uvést jako jediný nájemce, protože pak byste za vše zodpovídali jen vy. Zeptejte se, jestli mají na zálohách přeplatky nebo nedoplatky, a na vztahy s majitelem. Nikdy si nepronajímejte pokoj, když majitel bydlí přes zeď. Počítejte také s vratnou kaucí.

Kvůli vysokým spotřebám dejte pozor na „závisláky“ na počítači, na každodenní horké koupeli a podobných specialitách.

Stanovte si pravidla a dodržujte dohodnutý režim. Spory řešte s čistou hlavou a v klidu. Možná, že se ta tradiční česká sousedská mela nakonec konat nebude, a i kdyby, přinejhorším se odstěhujete.

Když sháníte spolubydlícího
V inzerátu buďte co nejvíce konkrétní. Eliminujete tím počet následných dotazů a nežádoucích zájemců. Uveďte, odkdy je místo volné, kolik osob hledáte, ve které ulici se byt nachází, typ domu a patro, orientaci, rozlohu a počet pokojů a nájemníků bytu. Můžete se zmínit o stáří výbavy, o výskytu elektrospotřebičů, zvířat a jiných členů domácnosti.

Nejdůležitější je uvedení nájemného, včetně výše záloh, a informace o připojení k internetu. Pokud vám vadí kuřáci, večírky, návštěvy, nepořádek a podobné libůstky, dejte to světu vědět. Své místo v inzerátu má popis nabízeného pokoje, zmiňte se o rozloze, výbavě a o případném spolunocležníkovi (bude fér, když přiznáte, že je pokoj průchozí nebo se šikmým stropem). Neškodí lehce načrtnout režim, který v bytě vládne.

A hlavně, ozývejte se jen na inzeráty, které jsou vám šité na míru. Jinak obě strany ztrácí čas a po nastěhování také nervy.

Hlavní novinky