Přejít na hlavní obsah

Filozofickou fakultu zaplnili studenti češtiny ze zahraničí

Z 36 zemí světa zamířily trávit léto do Brna desítky lidí, aby se na Letní škole slovanských studií naučili česky.

ilustrační foto: munimade.

Jsou akademické prázdniny, přesto se prostranství před knihovnou filozofické fakulty plní studenty. Začala přestávka a je třeba si protáhnout nohy po dopoledním vyučování. Vrcholí Letní škola slovanských (bohemistických) studií, která každoročně na půdu Masarykovy univerzity přivádí přes sto studentů z nejrůznějších zemí světa, kteří mají zájem o český jazyk a kulturu.

Touhle dobou si měl užívat prázdniny, německý učitel Jens Kirbach ale tráví volné večery psaním gramatických cvičení a esejů. Jako účastník nejpokročilejšího stupně kurzu má každý den plno úkolů. „Výuka je náročná a na velmi vysoké úrovni,“ pochvaluje si Jens a studenti okolo přitakávají.

„Nejtěžší je pro nás gramatika a slovní zásoba,“ pokračuje Brit Gregory Woods, který pracuje jako tlumočník pro instituce Evropské unie. K tlumočení z francouzštiny a němčiny si brzy přidá i češtinu. Podobně si zvyšuje aprobaci také Jens, dosud učící angličtinu a němčinu. Žije v Trojzemí, poblíž česko-polsko-německé hranice, kde není těžké na češtinu narazit – mnohé tamní školy začínají český jazyk nabízet do výuky, učitelé ale zatím spíše chybí.

Jak se daří s těžkým jazykem bojovat? „Když je vůle, zvládne se všechno,“ odpovídá irská studentka ruštiny a bohemistiky Eva Jacques. „Opakujeme, opakujeme a opakujeme,“ doplňují pánové. Denně čtou český tisk a sledují televizní zprávy. „Udržuji si tak slovní zásobu, kterou budu potřebovat,“ říká Gregory.

Milovníci českého jazyka a kultury
Tito studenti, postávající na chodbě před kabinetem češtiny pro cizince, jsou jen malým vzorkem ze všech 145 studentů z celkem 36 zemí světa, kteří se letošního 45. ročníku letní školy zúčastnili. Na měsíc tu vedle sebe do lavic zasedli zahraniční posluchači bohemistiky, studenti přicházející do Česka studovat rozličné obory, ale i jen "pouzí" fanoušci českého jazyka a kultury.

„Čeština je nádherný jazyk. Pokud budu mít možnost, chtěla bych se sem přestěhovat,“ překvapuje dánská profesorka historie Birgitte Schmidt, kterou pro českou kulturu nadchla návštěva rodičů její kolegyně v Bruntálu. Také Eva Jacques, která původně zamýšlela místo bohemistiky studovat španělštinu, kolem sebe šíří nakažlivé nadšení ze všeho českého.

S blížícím se polednem studenti utíkají zpátky do výuky. Letošní letní škola končí, ale Jens, Gregory, Eva i Birgitte se do Česka plánují vrátit.

Hlavní novinky