Přejít na hlavní obsah

Tchaj-wanská studentka: Po Brně se mi stýská

Na celý semestr vyrazila studentka Melissa Wang přes půlku světa studovat na MU. Jaké viděla rozdíly?

Kvalita studia na jedné z nejlepších Tchaj-wanských univerzit a na Masarykově univerzitě je podle Mellissy stejná, liší se přístup ke studentskému životu. Foto: Archiv M. Wang.

Jednadvacetiletá studentka Melissa Wang strávila v Brně a na Masarykově univerzitě celý minulý semestr. Brno opouštěla v polovině letních prázdnin a poslední dny na studentských kolejích se jí doslova vryly do paměti.

„Po zkouškovém období jsem vyjela na svůj poslední výlet po Evropě a když jsem se vrátila, čekala mě liduprázdná kolej,“ popisuje studentka moment, kdy se v jindy rušných chodbách na Vinařské ocitla úplně sama. „Budova i věci byly stejné, ale všichni moji kamarádi už odjeli. Naráz zjistíte, že prostředí je tak provázané s lidmi, že bez nich to už není ono.“

Na výměnný pobyt se Melissa dostala přes svoji domácí univerzitu na Tchaj-wanu – National Chengchi University, která patří mezi zdejší nejlépe hodnocené vysoké školy a s Masarykovou univerzitou má uzavřenou partnerskou smlouvu.

Kvalita studia na obou univerzitách je podle Melissy srovnatelná. Na obou místech cítí jak snahu profesorů, tak i motivaci studentů. Diametrálně odlišný je ale studentský život.

„V Brně jsme chodili alespoň jednou týdně do klubu a mezi tím často jen tak na pivo,“ říká studentka a přiznává, že i proto se jí po Brně stýská. Doma na Tchaj-wanu spolu studenti moc na večírky nevyrážejí. „Tvrdit ale, že se tu učíme víc, by bylo přehnané. Volného času máme stejně, ale trávíme ho odlišně.“

V Brně chodí studenti častěji jen tak posedět na pivo, na Tchaj-wanu tráví víc času aktivitami studentských spolků. Foto: Veronika Tomanová.

Důležitou proměnnou v životě studenta na Tchaj-wanu tvoří studentské spolky. Jen na National Chengchi University je jich víc než osmdesát. Jedná se o sportovní kluby (rugby nebo roztleskávačky) nebo různá zájmová uskupení (příznivci fotografie či přírody). Scházejí se jednou nebo vícekrát týdně.

Právě díky jednomu ze spolků, zaměřenému na společenský tanec, se Melissa seznámila i s českou studentkou Magdou, která vloni na Tchaj-wanu dokončovala magisterský program v angličtině. „Učili jsme se vzájemně svůj jazyk, což byla taková dobrá příprava na výjezd do Česka,“ vzpomíná Melissa.

Častá turistická destinace
Pro obyvatele východoasijského ostrova s populací skoro 23 miliónů Česká republika překvapivě není vůbec neznámou destinací – právě naopak. Česko se stává častým cílem zejména pro mladé Tchaj-wanské páry, které do hlavního města jezdí na líbánky.

„Místní cestovky prezentují Česko a Prahu jako romantickém místo v srdci Evropy,“ vysvětluje Melissa, která měla i přes popularitu Česka na Tchaj-wanu plné ruce práce vysvětlit rodičům, jak může jejich dceru - studentku angličtiny - výměnný semestr v Brně obohatit.

„Jde o zajímavou a nekonvenční volbu,“ prohlásil Melissin otec diplomaticky, když už bylo jasné, že dcera na první pohled bláznivý nápad nenechá plavat.

S odstupem několika měsíců dává jednadvacetiletá mladá dáma výměnnému pobytu i jiný, než akademický rozměr. Na otázku, co si z Brna odvezla, odpovídá následovně: „Naučila jsem se, že v tomto světě existuje spousta možností pro život a člověk by neměl sám sebe limitovat. Najednou přijedete na druhý konec světa a zjistíte, že tam jsou jiní lidé, jiné problémy, ale i jiné příležitosti. Odnesla jsem si pozitivnější pohled na život - a to je něco, co mi doufám vydrží natrvalo.“

Hlavní novinky