Přejít na hlavní obsah

Projděte bezpečně studiem se studentskými poradci

Při studiu na vysoké škole můžete narazit na administrativní potíže. Vyřešit je pomůžou studentští poradci.

Studentská poradkyně Vlasta Žáková.

Studentští poradci jsou různorodá skupina aktivních studentů, zaštítěná Poradenským centrem MU, kteří se rozhodli pomáhat svým spolužákům s jejich studijními potížemi. Tak popisuje Vlasta Žáková z fakulty informatiky, co má vlastně i ona sama na starost. Už třetím rokem se jako poradkyně zabývá tématy, jako je problematika poplatků za studium a podmínky postupu do dalšího semestru.

V jakých případech je vhodné oslovit studentského poradce?
V ideálním případě poté, co už student sám zkusil o svém problému něco zjistit, prostudoval dostupné zdroje a nebyl úspěšný nebo jim neporozuměl. Zdroji myslím například studijní a zkušební řád s výkladem, nápovědu k ISu, FAQ na stránkách jednotlivých fakult, pro prváky existují Prvákoviny – v psané formě i formou setkání. Jedním z našich cílů je naučit studenty, jak hledat informace, takže se jim snažíme k odpovědi vždy poslat odkaz na část řádu nebo na směrnici, kde se daný problém řeší. Na druhou stranu se studenti nemusí bát nám napsat. Lepší je zeptat se „hloupě“, než se nezeptat vůbec a pak muset řešit nečekané problémy.

Jak se řeší konkrétní případy?
Prvním krokem je kontaktovat nás přes e-mail, osobním setkáním, zatelefonováním v době konzultačních hodin nebo přes diskusní fórum v ISu. Případu se ujme poradce, který má zrovna službu. Pokud si je jistý odpovědí, tak dotaz zodpoví a zaeviduje. Je-li dotaz komplikovanější nebo se týká specifika fakulty, tak případ konzultuje s ostatními poradci, dohledává zdroje, sbírá podklady a odpovídá, až když zjistí vše potřebné. Případů řešíme ve špičce i okolo desíti za den.

Co studenti na vaši pomoc říkají?
Studenti bývají nadšení, že tato služba na Masarykově univerzitě existuje. Těší nás, když nám napíšou, že naše rada pomohla a že svůj problém vyřešil. Dostáváme tak zpětnou vazbu o tom, zda jsou naše rady přínosné a srozumitelné.

Jak ses k tomu všemu dostala?
Oslovila mě Veronika Kudrová, která byla jednou ze zakládajících členek, nejspíš díky tomu, že jsem organizovala Prvákoviny. Studentští poradci mi přišli jako velmi zajímavá a smysluplná věc, takže jsem se s potěšením stala členkou. Obecně se snažíme vybírat si aktivní lidi ze všech fakult a ty oslovovat. Pokud bude mít někdo chuť se k nám přidat, budeme rádi, když napíše na náš e-mail Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

Co tě na tom baví?
Studentští poradci mě naučili, jak komunikovat s lidmi, pracovat v týmu, nestydět se prezentovat svůj vlastní názor a být zdravě sebevědomá. Mohla jsem si vyzkoušet dělat poradcům propagaci a jeden čas je dokonce vést. To vše byly zkušenosti, které bych jen chozením do školy nezískala. Naučila jsem se také orientovat v předpisech, specifikách jednotlivých fakult a v tom, jak celkově funguje univerzita. A kromě toho jsme dobrá parta kamarádů.

Vaše motto je: Bezpečně studiem. Co bys poradila studentům, aby studiem bezpečně prošli?
Je velmi těžké vymyslet univerzální návod pro všechny. Snad bych poradila jen jednu věc: Pokud máte pocit, že vám hrozí i jen potenciálně problém, tak se nebojte a najděte si o své situaci víc nebo se ptejte. Potíže jdou mnohem lépe řešit už v počátku. Sama jsem mnohokrát mohla studentovi jen říct, že se už nedá nic dělat, ale že kdyby přišel před čtrnácti dny, dalo by se ještě leccos zachránit a studium mu třeba nemuselo být vůbec ukončeno.

Hlavní novinky