Přejít na hlavní obsah

Časopis Halas vstupuje do třetí dekády své existence

Studentský časopis Halas slaví dvacáté narozeniny. Na jeho uplynulá léta vzpomínají bývalí i současní redaktoři.

Časopis studentů Fakulty sociálních studií MU Halas. Foto: archiv časopisu Halas

Dvacet let. Tolik svíček na dortu letos sfoukne Halas, časopis studentů fakulty sociálních studií. Přesněji řečeno to za něj dnes v Café Paradigma udělají současní redaktoři a čtenáři. Jak na vznik časopisu vzpomínají jeho zakladatelé a co s ním bude dál?

„V době mého studia sociologie a anglistiky jsme se spolužáky usilovali o zavedení evaluace předmětů i vyučujících,“ vzpomíná na impulsy vedoucí ke vzniku časopisu jedna z prvních redaktorek a současná odborná asistentka na katedře sociologie Iva Šmídová. „Narazili jsme ale na problém, že neexistovala žádná platforma pro dialog nejen o tomto, ale i o jiných tématech mezi vedením kateder a studenty.“

Skupina studentů z oborů filozofie, psychologie a hudební věda proto v roce 1992 dala dohromady první číslo občasníku, kterému později vymysleli název, jenž odkazoval nejen k známému brněnskému básníkovi, ale především k poslání tiskoviny – vyvolávat halas nad tématy, o kterých by se v akademické obci mělo mluvit.

„Časopis jsme tehdy dělali na koleně, ale s nadšením a přesvědčením, že děláme dobrou věc. O tom nás ostatně ujišťovala odezva nejen studentů, ale i vyučujících,“ říká Šmídová, která si dodnes Halas s chutí přečte.

Redaktorem a později i šéfredaktorem byl pár let poté i nynější výzkumník na univerzitě v Oxfordu Václav Štětka. Navštěvoval tehdy historicky první ročník oboru žurnalistika na Masarykově univerzitě a toužil po praxi.

„Internet pro nás tenkrát ještě neexistoval, takže jsem měl v zásadě na výběr buďto následovat příkladu mnoha mých spolužáků a kamarádů, profesory nepočítaje, a trávit volné večery v restauraci U Čápa, anebo se přihlásit do redakce Halasu,“ vzpomíná Štětka a dodává, že díky podpoře vznikající katedry byla práce v časopise dokonce ohodnocena kredity.

Dnešek a budoucnost 
Během dvacetileté existence se Halas přestěhoval z filozofické fakulty na nově vzniklou fakultu sociálních studií, z recyklovaného papíru na papír křídový a získal také virtuální podobu.

Časopis Halas dnes najdete na stolcích domovské fakulty sociálních studií a na jeho oficiálních internetových stránkách www.casopishalas.cz. Právě tam se můžete v těchto týdnech nechat pozvat k četbě několika starých textů z prvních čísel Halasu.

„Fakulta sociálních studií o krok blíže svému vzniku,“ zněl jeden z titulků v čísle Halasu z března roku 1997. „Nedávno došlo k významné události, která opět přiblížila myšlenku na vznik nové fakulty její realizaci. Akreditační komise totiž na svém zasedání 26. 2. ve Velkém Meziříčí schválila projekt rektora MU na zřízení Fakulty sociálních studií od 1. ledna 1998,“ napsal Halas k historickému momentu.

Co se s časopisem děje teď? „Největším úspěchem z poslední doby je vznik občanského sdružení, které se před dvěma lety stalo vydavatelem časopisu,“ rekapituluje současná šéfredaktorka Tereza Cajthamlová krok, kterým se časopis stal zcela nezávislým na fakultě i univerzitě, ale kterým mu přibyla také spousta starostí.

Vizí redakce pro další dekádu je, aby Halas zůstal studentským časopisem, který bude své čtenáře nejenom bavit a informovat, ale také hájit jejich zájmy. „Pro naše redaktory chceme také vytvářet trenažér žurnalistických dovedností. Dalším generacím pak chceme Halas předat jako organizačně i finančně udržitelné médium,“ říká Cajthamlová.

Hlavní novinky