Přejít na hlavní obsah

Fakultu sociálních studií ovládly piškvorky

Středoškoláci se zde utkali ve finále celorepublikového turnaje nazvaného příznačně pIšQworky.

I letos se nejlepším týmem stala Rudá hrozba a za pětiletou historii soutěže je tak prvním úspěšným obhájcem titulu. Foto: Archiv pIšQworek.

Atrium fakulty sociálních studií během pátečního dopoledne omládlo. Zaplnila jej více než stovka středoškoláků v bílých tričkách, kteří sem přišli s jediným cílem: Vyhrát středoškolské mistrovství v piškvorkách nazvané příznačně pIšQworky.

Zdeněk Wetter z týmu Rudá hrozba byl na pIšQworkách už podruhé. „Obhajujeme vítězství. Loni jsme vyhráli pěkné ceny a měli jsme pak vyřešené dárky na Vánoce, tak jsme se přihlásili znovu,“ směje se hráč z České Třebové. Podle kapitána Lukáše Tomeše se úspěšní piškvorkáři chtějí přihlásit i příští rok. „Nejspíš se ale rozdělíme na dva týmy. Vezmeme mezi sebe mladší spolužáky a vychováme si nástupce,“ plánoval.

A jaký je podle něj recept na vítězství? „Trénuju piškvorky na internetu. Hraju na serveru, kam si chodí zahrát i mistr světa. Tam jsem nasbíral asi nejvíce zkušeností, protože mohu hrát s těmi nejlepšími piškvorkáři na světě,“ prozrazuje Lukáš.

Počet přihlášených týmů poprvé prolomil tisícovku, na oblastní kola se sjelo 1053 pětičlenných týmů z 522 škol. Foto: Archiv pIšQworek.
Finále si pochvaluje i student ekonomicko-správní fakulty Petr Soukeník, který je koordinátorem tohoto ročníku soutěže. „Když se zamyslím, jak náročné bylo finále připravit, jsem naprosto spokojen, jak všechno šlape,“ říká. Spokojený může být s celou soutěží. Počet přihlášených týmů poprvé prolomil tisícovku, na oblastní kola se sjelo 1053 pětičlenných týmů z 522 škol.

Od klasických piškvorek, které studenti znají z mnohých méně zábavných přednášek, se ty na pIšQworkách trochu liší. „Na finále používáme zahájení, kterému se říká SWAP2. První hráč udělá dva křížky a jedno kolečko. Druhý hráč se rozhodne, jestli mu takto rozehraná hra vyhovuje. Pokud ano, vybere si znak, za který bude hrát. Pokud ne, přidá na hrací pole ještě jeden křížek a kolečko a znak si pak vybírá ten první hráč,“ vysvětluje organizátor finále Petr Kopřiva.

I letos se nejlepším týmem stala Rudá hrozba a za pětiletou historii soutěže je tak prvním úspěšným obhájcem titulu. Na druhém místě se umístil tým Intergrál z brněnského Gymnázia Kapitána Jaroše, třetí skončil Kekel z Pekel z Nové Paky.

Protože se celá soutěž konala pod patronátem Masarykovy univerzity, takzvanou fun-zónu si vzala pod svá křídla Munie a svůj koutek v atriu měl i studentský časopis Halas.

Soutěž uspořádalo občanské sdružení Student Cyber Games, které založili někdejší studenti Masarykovy univerzity a které z velké části tvoří i studenti dnešní.

Hlavní novinky