Přejít na hlavní obsah

Může jídlo zvýšit efektivitu učení?

Vedoucí katedry výživy Jan Šimůnek radí, co jíst a co ne, aby se člověku lépe učilo na zkoušky.

Ilustrační foto: www.sxc.hu.

Zkouškové období je v plném proudu. Je to čas, který pro mnohé studenty znamená minimum spánku a nekvalitní jídlo. Právě tento životní styl však efektivnímu učení moc nenahrává.

Studenti si v průběhu zkouškového nestíhají vařit, čas si obvykle neudělají ani na cestu do menzy. Proto tiší hlad třeba pokrmy z fastfoodů. „Vím, že to není dobré, ale většinou u mě zvítězí mražená pizza ze supermarketu nebo jídlo z rychlého občerstvení,“ přiznává studentka ekonomie Andrea Karolová.

Jídlo, které by studentům zaručilo lepší výkon u zkoušky, ale neexistuje. Pravdou však je, že některé pokrmy mohou udržet člověka déle bdělého. „Pro studenty ve zkouškovém období je vhodné spíše jídlo s vyšším obsahem jednoduchých cukrů. Ten může navodit pocit svěžesti a redukovat dobu útlumu po jídle, kterou vyvolávají jak tuky, tak i bílkoviny a škroby,“ vysvětluje vedoucí katedry výživy na lékařské fakultě Jan Šimůnek.

I přes zřejmá pozitiva, které konzumace cukrů přináší, však Šimůnek doporučuje, aby se všichni drželi zaručené rady všeho s mírou. „Ani s cukry to nesmíme přehánět. Ve spojení se sezením nad skripty jsou totiž efektivní cestou k nabrání kil.“

Problémem studentů skutečně často bývá spíš přebytek než nedostatek cukrů. „Mívám mnohem větší chuť na sladké než obvykle, tělo si je asi podvědomě žádá kvůli zvýšení příjmu energie,“ popisuje Karolová. Dávku cukrů ale mohou studenti čerpat také z ovoce. Je vhodnější než zelenina, která může způsobit zažívací obtíže.

Na co by však měl každý klást velký důraz především, je pravidelný stravovací režim. „Když se člověk nestihne najíst, často se objevují subjektivní negativní pocity,“ podotýká Šimůnek.

Energetické drinky a káva jsou dvousečné
Hodně studentů se snaží nedostatek kvalitního jídla a spánku kompenzovat konzumací energetických drinků. „Energy drinky obsahují kromě jiných zdrojů energie také stimulanty. Problémem je, že sice mohou zahnat únavu, ale nemusejí vůbec zvýšit kvalitu myšlení. Vyvolávají naopak určitou roztěkanost, která efektivitu učení podstatně sníží,“ varuje odborník na výživu.

Pokud někdo zahání spánek starou osvědčenou kávou, měl by vědět, že osvěžující účinky má také například zelený čaj. Povzbudí sice méně, ale na delší dobu než káva, která způsobuje prudký nával energie, podobný předávkování. Studenti by si však u obou těchto nápojů měli dávat pozor na to, kolik jich za den vypijí. Značně totiž zvyšují puls, což není dobré pro srdce.

Co se týče jiných „zaručených“ prostředků na pomoc v učení, které jsou dostupné v lékárnách, nikdy nejsou tak zaručené, jak se může zdát. I když kamarád tvrdí, že mu některé pilulky skutečně pomohly, nemusí to podle odborníků znamenat, že pomohou i vám. „Na každého působí tyto látky individuálně. U někoho mohou fungovat, ale jestli se nejedná spíše o placebo efekt, je těžko zjistitelné,“ dodává Jan Šimůnek.

Hlavní novinky