Přejít na hlavní obsah

Jak se zdokonalit v jazyce levně a kvalitně

Jak si zdokonalit angličtinu a naučit se i další jazyky? Masarykova univerzita nabízí hodně možností.

Bez znalosti angličtiny a dalších jazyků se dnes již téměř nikdo neobejde.

Umět světový jazyk je v současné době základním předpokladem k nalezení dobrého pracovního místa. Angličtina je také běžnou součástí studijních materiálů a hodí se také při cestování, studiu či práci v zahraničí.

Zdaleka však není pravda, že kdo umí anglicky, už se nemusí učit jazyk jiný. Každý, kdo se při nástupu do práce může prokázat znalostí více jazyků, zvyšuje svou šanci na uplatnění. Svět se propojuje a firmy musejí komunikovat s lidmi z různých částí světa. Studenti proto hledají další možnosti, jak se v cizí řeči zdokonalit. Soukromé jazykové školy jsou však dost drahé a jejich kvalita často mizerná.

Pro ty, kteří se chtějí stále zlepšovat nebo učit novým věcem zadarmo, nabízí Masarykova univerzita hned několik možností. Studenti jakékoliv fakulty se mohou zaregistrovat například do jazykových kurzů na filozofické fakultě. Kromě běžné angličtiny je v nabídce například i bulharština, albánština, japonština či makedonština.

Pedagogická fakulta zase nabízí studium angličtiny i jedincům, kteří preferují výuku jazyků z domova. Do předmětu se mohou rovněž zaregistrovat studenti všech fakult. Na začátku musejí napsat rozřazovací test, který je rozdělí do kategorií podle znalostí. Po té si procvičují angličtinu na úrovni, kterou potřebují. V průběhu semestru pracují na úkolech a sbírají potřebný počet bodů k ukončení dvoukreditového předmětu.

„Předmět klade velký důraz na diskuzi mezi účastníky, byť virtuální, a také na poslechová cvičení, což je jeho velká přednost. Negativem pro některé může být fakt,že organizace kurzu je vedená v angličtině a je tak mnohem složitější se v něm zprvu vyznat," popsala online kurz angličtiny její absolventka Kateřina Gardoňová.

Udržovat si své jazykové schopnosti mohou zájemci také v některých studentských spolcích. „International Student Club pořádá výuku jazyků, která probíhá od pondělí do čtvrtka. Studenti mají na výběr několika řečí. V rozvrhu máme také konverzační lekce angličtiny, které často vedou zahraniční studenti. Kurzy jsou v rámci klubu zdarma, jsou u nás v kanceláři a členové se nemusejíí ani přihlašovat. Na každý kurz obvykle přichází kolem pěti lidí,“ vysvětlila Radka Olšanová ze studentského spolku. Do spolku se mohou zájemci přihlásit v budově bývalé lékařské fakulty naproti fakulty sociálních studií.

„Našich lekcí se může zúčastnit každý student. Jde o kulturní projekt, který je zaměřen na rozvoj komunikace. Výuka probíhá interaktivní formou, jde tedy o různé soutěže, příběhy či hry,“ popsal další možnost Branislav Cíbik ze studentského spolku AIESEC. Angličtinu také vyučují zahraniční studenti například z Austrálie, Nového Zélandu, USA či dalších zemí. Účastníci nemusí být členové spolku AIESEC, cena je devět set korun za deset lekcí angličtiny.

Kdo si za kvalitu rád připlatí, Masarykova univerzita nabízí také placené kurzy angličtiny ve všech úrovních. Ceny se pohybují v rozmezí od třinácti set korun až ke čtyřem tisícům. Pro studenty jsou levnější. Zájemci se mohou do kurzu přihlásit na Obchodním centru MU, kde naleznou všechny potřebné informace.

Hlavní novinky