Přejít na hlavní obsah

Sendvič vám naservíruje rébusy rovnou do domu

Procvičit si mozkové závity nezaškodí ani po zkouškovém. Ještě lepší je to v partě a s pořádnou svačinou.

První březnovou sobotu si mohou zájemci vyzkoušet šifrovací onlinovku Sendvič.

Desátý ročník šifrovací hry s netradičním názvem Sendvič odstartuje v sobotu 2. března ve tři hodiny odpoledne. Šifrování skončí v osm večer. Kromě týmu maximálně o pěti lidech budete potřebovat svačinu v podobě pořádného sendviče a připojení k internetu. Šifrovací hra se hraje online.

Do pátku 22. února se ještě můžete přihlásit na tradiční souboj v šifrování a začátkem března si pak smlsnout na čtyřiadvaceti šifrách všeho druhu. Startovací poplatek je minimálně sto korun na člena týmu, peníze jdou na charitativní účely. Většina týmů ale dobrovolně přispívá víc. Jak píší organizátoři na webu Sendviče, "socky" platí stovku, studenti dvě a borci pět set.

„Chtěli jsme vybírat nějaké startovné především proto, aby soutěžící nepodváděli a neregistrovali si do hry více týmů, které by jen zkoušely správné odpovědi. Tak jsme nechali účastníky poslat peníze neziskovým organizacím,“ komentuje jeden z organizátorů Sendviče Radek Pelánek. Letos očekávají účast okolo tří set týmů a zhruba sto tisíc korun vybraných pro charitativní účely.

Šifry vymýšlí organizátoři akce. Je to zhruba deset lidí, většinou absolventů nebo studentů Masarykovy univerzity, převážně fakulty informatiky. Ti na sobě šifry testují a ladí. Celá hra se oproti podobným šifrovacím akcím jako Tmou nebo Krtčí norou hraje přes internet. Hlavním důvodem je podle Pelánka jednoduché zorganizování soutěže pro velký počet týmů. Pohodlné luštění z domova oceňují i soutěžící.

„Hrajeme v teple, je to takové probuzení ze zimního šifrovacího spánku. Hra je zbavená přesunů venku, bloudění a mapování. Využíváme internet i pro řešení šifer,“ popisuje zážitky z hry její šestinásobný účastník Martin Křivánek.

Sendvič se skládá ze dvou kol po dvou hodinách a dělí je hodinová pauza. „Tato pauza dala hře jméno, jméno hry zase dalo pauze náplň a vznikla pěkná kombinace, kterou nebyl důvod za deset let měnit,“ vysvětlují název hry organizátoři na svých webových stránkách.

Hlavní novinky