Přejít na hlavní obsah

Kam v létě na stáž? Už je čas vybírat

Letní škola nebo stáž může příjemně zpestřit volné měsíce mezi jarním a podzimním semestrem. Tady je pár tipů.

I když je teprve březen, studenti, kteří chtějí vyjet v létě do zahraničí nasbírat nové zkušenosti, už by měli zvažovat, kam se vypraví. Stáže a letní školy je potřeba začít pomalu vybírat.

Například studentské organizace, které působí na Masarykově univerzitě, nabízejí hned několik možností, kam se do zahraničí vydat. Jednou z variant jsou tzv. kulturní stáže, které zajišťuje AIESEC. Na stáži se mohou studenti věnovat například výuce angličtiny nebo prezentaci své země. Organizace obvykle zajistí ubytování a stravu zdarma, účastník tedy platí jen cestu.

„Studenti se mohou na stáž přihlásit v průběhu celého roku, hlavní nábor však vyhlašujeme dvakrát za rok, protože proces hledání v naší databázi chvíli trvá. Nábor do kulturních stáží probíhá převážně v průběhu března,“ vysvětlil Branislav Cíbik z AIESEC. Zájemci mohou vyjet do partnerských zemí, jako je Rumunsko, Indonésie a další, nebo si zvolit zemi podle svého výběru.

Další možností, jak se podívat do zahraničí a něco zažít nebo se přiučit, jsou také letní školy, které se konají po celém světě. Pro zprostředkování takového zážitku není potřeba chodit daleko. Několik letních škol nabízí přímo Centrum zahraničních studií Masarykovy univerzity. Letos je na výběr Jižní Korea, Tchaj-wan nebo Rusko.

Využít lze ale třeba i možností, které nabízí organizace AEGEE. „Letní univerzity, které zprostředkováváme, bývají nejčastěji zaměřené na kulturu, sporty nebo například na tancování. Každý rok se ale objevují i méně typická témata jako fotografování, vaření či na osobní rozvoj,“ popsala prezidentka AEGEE-BRNO Veronika Gombárová.

Návštěvníci zahraničních letních škol se zlepší v angličtině, poznají novou kulturu a najdou si známé a kamarády z různých koutů Evropy. Zájemci o letní univerzity zprostředkované AEGEE zaplatí od 130 do 180 eur za dva týdny, v ceně mají ubytování, dvě jídla denně a vstupy na nejrůznější památky. Organizace pořádá v březnu a dubnu několik prezentací, na kterých se potencionální zájemci dozvědí všechny potřebné informace o výjezdu a mohou se na něj zároveň přihlásit.

Mezinárodní projekty, do kterých se mohou zapojit všichni studenti Masarykovy univerzity, pořádá také spolek Be International, který funguje na fakultě sociálních studií. Student se přihlásí do projektu, na kterém později pracuje v zahraničí. Pozitivem těchto akcí je fakt, že student hradí pouze třicet procent nákladů na cestovné, zbytek zaplatí hostitelská agentura. Při vysokých nákladech na pobyt je možné zažádat také o stipendium.

Pro některé může být lákavá i nabídka letních praxí, v nichž se studenti mohou zdokonalit v oboru, který studují. Pro studenty technických nebo ekonomických oborů připravuje takové výjezdy například organizace IAESTE, která má pobočky po celém světě.

Zájemce se může přihlásit na webových stránkách organizace, kde si po registraci vybírá z nabízených stáží. „Výhodou těchto stáží je fakt, že praktikant je za svou práci pro odměňován. Buďto přímo zaměstnavatelem, nebo některým ze stipendijních programů,“ vysvětlil Filip Ekl z IAESTE. Účastníci se mohou dostat do různých zemí Evropy, východní Asie, ale také například do Afriky či Ameriky.

Hlavní novinky