Přejít na hlavní obsah

Studenti tvořili na originálním happeningu

ImageNetradiční happeningy pod názvem Tabula rasa se uskutečnily v polovině března a začátkem dubna na Fakultě sociálních studií. Kdokoliv mohl přijít a zúčastnit se pokrývání několikametrového plátna uměleckým výtvorem dle vlastních přestav.

Na první akci, která se konala ve studentském klubu Krmítko, se sešlo na dvacet nadšenců. Po rozpačitých začátcích se ve velmi příjemné atmosféře doslova vyřádili s pastelkami, temperami, vodovkami, lepidlem nebo čímkoliv, co si přinesli a umístili na plátno. Došlo i na podprsenku nebo na magnetofonovou pásku. „Dennodenně jsme zahlcováni racionální, virtuální kulturou a volné tvoření, při kterém se člověk může emocionálně uvolnit a intuitivně vyjádřit své pocity, je právě tou cestou, jak neztratit kontakt s realitou,“ popsala záměr organizátorka akce a studentka uměnovědných studií na FF Jaroslava Šimáková.

Hlavní volné plátno doplňovaly tři další plochy už s konkrétním zadáním. Na první z nich nazvané Dopiš báseň se vytvářela kolektivní poezie. Obdobnou koncepci sledovala i druhá plocha Dopiš příběh. Třetí prostor se jmenoval Fantazijní zvíře. Na něj mohl kdokoliv dokreslit zvíře podle vlastních představ a vymyslet mu jméno. „Jde nám především o to, aby si člověk uvolněně zatvořil,“ řekla Šimáková. „Nezáleží přitom na tom, jestli jste talentovaný umělec – tvořit může úplně každý,“dodala organizátorka.

Tvůrčí happening pod názvem Tabula Rasa se uskutečnil na Fakultě sociálních studií. Skupinka libovolně přicházejících studentů spontánně pokrývala prázdné plátno uměleckými výtvory omezenými jen vlastní představivostí. Foto: Jaroslava Šimáková.
Tvůrčí happening pod názvem Tabula Rasa se uskutečnil na Fakultě sociálních studií. Skupinka libovolně přicházejících studentů spontánně pokrývala prázdné plátno uměleckými výtvory omezenými jen vlastní představivostí. Foto: Jaroslava Šimáková.


Akce bude mít do konce semestru ještě několik pokračování v podobě dalších happeningů, ale probíhá vlastně neustále. Plátno je pověšené v Krmítku na FSS a kdokoliv může přijít a připojit na něj svůj příspěvek. Jakmile je plocha zaplněná, střídá ji opět prázdný papír – Tabula rasa.

Happeningy patří do série kulturních programů, které zaštiťuje provozovatel Krmítka Vladimír Tůma a které se na FSS konají až do konce roku každou středu večer. Kromě těchto happeningů, zde probíhá i řada divadelních vystoupení nebo výstav, pro které zde vznikly tři galerie. Nejlepší výtvory z Tabuly rasy zde budou na konci semestru také vystaveny.

Hlavní novinky