Přejít na hlavní obsah

Jak na zaměstnání snů?

Úspěšné studium neznamená automaticky zisk vysněného zaměstnání. Co je k tomu třeba? 

Někde pomohl exhibicionismus, jindy si svou práci vytvořili sami. Osm studentů a absolventů Masarykovy univerzity odvyprávělo na konferenci Kariérního centra JobAcademy příběhy, jak přišli k vysněné práci.

„Studuju podle některých nejméně perspektivní obor,“ začal sebeironicky student teorie interaktivních médií Michal Sikora, „přesto nyní plánuju film s nejlepšími mladými českými filmaři.“ Sikora nečekal, že jeho sny za něj bude plnit někdo jiný, a sám si za nimi šel. Ať už zahraničním studiem na umělecké škole či projektem Kabinet nezávislého filmu, díky kterému navázal kontakty s mladými tvůrci.

Zato Vladimíra Briestenská z fakulty sociálních studií své aktuální poslání nalezla poměrně nečekaně. Už na střední škole byla aktivní a šla za každou příležitostí, která ji zaujala. Byla z toho půlroční stáž v institucích Evropské unie v Bruselu, ze které se vyvinul tříletý pobyt. Během něj si vyzkoušela spoustu rolí a funkcí.

Na magisterský program se pak přihlásila na studium lidských práv do Benátek, které ji nasměrovalo současnou cestou. Vladimíra Briestenská se dnes naplno věnuje ženským právům a studentům vzkazuje: „Univerzita nabízí spoustu příležitostí, jen je třeba nemít strach a chopit se jich!“

Odvaha se cení
Odvahu zkusit i zdánlivě nedosažitelné měla studentka práv Helena Bončková. Během studia se rozhodla přihlásit na stáž k Nejvyššímu soudu. Neměla tehdy žádné praktické zkušenosti z oboru a nevěřila, že by měla moc šancí uspět. Přesto poslala svůj životopis a usmálo se na ni štěstí. Během stáže pak pracovala natolik poctivě, že když se v jeden okamžik uvolnilo místo asistentky, nabídli ho právě jí. „Byla jsem ve správný čas na správném místě,“ komentuje to Bončková, ale zároveň dodává, že bez předchozí svědomité práce se to neobešlo. „Nejsem zrovna právník roku, ale když je to potřeba, strávím nad spisy i několik nocí a něco vymyslím.“

Tvrdou práci zdůrazňoval také student informatiky Martin Novák, duchovní otec projektu Celebrio, který přišel s jednoduchým počítačovým operačním systémem určeným pro seniory.

„Myslím, že jsem vlastně strašně hloupý, jenom makám víc než ostatní,“ řekl otevřeně majitel oceňované softwarové společnosti. Ze startupistů čili začínajících podnikatelů vystoupil i Jan Klodner z fakulty sportovních studií, který nyní pod hlavičkou společnosti Spotee podniká s videi promítanými u běžících pásů v posilovnách.

I absolvent přírodovědecké fakulty Pavel Pichler se ke své práci dostal skrze vlastní projekt, občanské sdružení Naboso organizující výlety do přírody a vzdělávací akce.

Petra Štorková po absolvování studia žurnalistiky nezačala zrovna zářivě. Vrátila se zpět do rodného kraje s vysokou nezaměstnaností. Díky psaní článků pro magazín Jdi pracovat! se zúčastnila veletrhu pracovních příležitostí JobChallenge, kde objevila nenápadný stánek firmy, která sídlila jen deset kilometrů od jejího domova. Když se dala s lidmi na stánku do řeči, zjistila, že firma má problémy s propagací. Petra dělá pro firmu propagaci a je naprosto spokojená.

Na digitální notu udeřil absolvent politologie Pavel Šíma: „Základem získání dobrého zaměstnání je váš web – doménu si koupíte za dvě stovky, šablonu uděláte na koleně. Existují na to dokonce služby zdarma, a když ne web, pořiďte si aspoň účet na LinkedIn, Twitteru nebo blog. Když někdo zadá vaše jméno do vyhledávače, zaplníte celou první stránku vyhledávání – a člověk si řekne: wow!“

Hlavní novinky