Přejít na hlavní obsah

Studentský filmový festival rozdal Filmoboly

Podívejte se na snímky, jejichž autoři se radovali z vítězství na filmovém festivalu fakulty informatiky.

Třináctý ročník filmového festivalu fakulty informatiky má své vítěze. Slavnostní vyhlášení se uskutečnilo na fakultě informatiky ve čtvrtek 16. května. Těm z vás, kteří se na festival nedostali, přinášíme možnost podívat se na některé oceněné snímky.

Diváci i odborná porota vybírali ze třinácti krátkých filmů, které postoupily do užšího výběru. Divácká cena v podobě sošky Filmobola putovala do rukou tvůrců snímku Shit Happened. Obdržel nejvíce hlasů od festivalového publika. Komediální etuda o dvou hercích, která zkoumá záchodové (zlo)zvyky, sice není určena pro slabší povahy, ale svou jízlivou otevřeností otrlejší povahy zaručeně pobaví. Hlavní autor díla Jan Kutil při děkovné řeči ocenil mimo jiné výkon své herecké partnerky Veroniky Troppové, která se dle jeho slov „nebála do intimních scén opravdu opřít.“

Odborná porota udělila hlavní cenu Zdeňce Sitové, tvůrkyni dokumentárního dramatu Jana, natočeném dle skutečné události, která se odehrála přímo v rodině autorky. Děj je situován do roku 1969 a rekonstruuje příběh studentky, kterou osudově ovlivnilo upálení Jana Palacha. Film Jana vynikal nad všemi ostatními především silným příběhem a poselstvím a u poroty zvítězil s jasným předstihem. „Toto téma je stále nedořešené - nikdo dodnes neví, kolik následovníků Palacha opravdu bylo,“ podotkla při přebírání ceny Zdeňka Sitová.

Mezi další ocenění snímky patřila například satirická romance Kybersvět nebo příběhy každodenního sexu 8 minut pornografie.

Hlavní novinky