Přejít na hlavní obsah

Studenti zkouší prorazit s hravou matematikou

Se službou, která umožňuje procvičovat numerické příklady pomocí online her, uspěli v akcelerátoru Starcube.

Za projektem stojí student tvůrčí fotografie Jiří Dobrý a studentka lektorství francouzštiny na Pedagogické fakultě MU Petra Janošková.

Stříbrnou medaili z jarního kola podnikatelského akcelerátoru StarCube si od odborné poroty vysloužila dvojice, která přišla s originálním nástrojem nazvaným Matematika hrou, jenž umožňuje procvičovat si numerické příkladů pomocí online her.

„Před několika měsíci jsem něco počítal na kalkulačce a říkal si, že bych to vlastně mohl hravě zvládnout z hlavy, kdybych nebyl líný. Chtěl jsem se tedy procvičit, ale dostupné programy mi přišly nešťastně řešené. Vytvořil jsem si proto svůj vlastní, vyvěsil ho na web a sledoval, jak ho postupně využívá víc a víc lidí,“ líčí začátky projektu jeho duchovní otec Jiří Dobrý.

Matematika hrou je ve zkratce soubor jednoduchých online her na procvičování matematiky a také nástroj pro učitele pro zadávání a kontrolu těchto úloh. Nestojí za ním překvapivě tým matematiků, ale student tvůrčí fotografie Jiří Dobrý a studentka lektorství francouzštiny na Pedagogické fakultě MU Petra Janošková.

„Nedemotivujeme žáky, systém je nepustí dál, dokud výsledek neuvedou správně. Po absolvování balíku deseti úloh se jim ukáže čas, na základě kterého pak můžou soutěžit sami se sebou a zlepšovat se,“ přibližuje projekt Janošková. Učitelům se online nástroj podle ohlasů líbí. Děti totiž baví a uspokojuje jejich soutěživého ducha.

V letošní StarCube Show, kde se projekty z akcelerátoru prezentovaly, měla Matematika hrou oproti většině ostatních výhodu ve vybudované základně několika tisíc uživatelů služby a díky tomu i slušné příjmy z reklamy na webu. Ty jsou důležité pro další rozvoj – na řadě je nová podoba webových stránek a vytvoření prémiové verze služby, která bude placená a přinese nové funkce, jako je třeba vytváření virtuální třídy.

Autoři projektu se nechtějí omezovat jen na Českou republiku, už teď mají řadu uživatelů ze Slovenska a chystají se dobýt i anglicky mluvící země. „Na stejné platformě navíc plánujeme i výuku francouzštiny,“ těší se na propojení práce se svým studiem Janošková. Připravuje se také čeština a angličtina.

Didaktickou stránku dosud autoři konzultovali s vyučující ze základní školy, se kterou pedagogická fakulta dlouhodobě spolupracuje. V létě pak budou spolupracovat také s týmem odborníků z katedry matematiky a rádi by do týmu přibrali i další studenty pedagogické fakulty s chutí se zapojit. Koho projekt zaujal, může se ozvat na kontakty uvedené na oficiálním webu.

Hlavní novinky