Přejít na hlavní obsah

Céčkový předmět z humanitních věd přijde vhod

Pár tipů pro všechny studenty MU co si zaregistrovat na fakultě sociálních studií a filozofické fakultě.  

V několika nejbližších dnech začíná registrace předmětů na fakultě sociálních studií a filozofické fakultě. Co si z jejich nabídky vybrat pro oživení podzimního rozvrhu?

Jedna z nejpříjemnějších výhod studia je možnost naučit se zdarma jazyky, jejichž výuka v soukromých školách stojí tisíce. Filologické obory na filozofické fakultě nabízejí navíc základy i těch méně obvyklých, které ale mohou upotřebit všichni studenti, kteří stále častěji cestují na jihovýchod Evropy. V nabídce je například srbština, bulharština nebo slovinština.

Milovníci exotiky můžou zkusit zase arabštinu, čínštinu nebo dokonce i sanskrt.

Wikipedisté, kteří se zajímají o náboženství, můžou za přidávání kvalitně zpracovaných článků do internetové encyklopedie pod dohledem odborníků získat kredity z kurzu Křesťanství.O pozadí kurzu napojeného na největší virtuální encyklopedii se můžete dočíst v našem článku.

O umění a lidech
Jak si příjemně doplnit mezery ve znalostech klasických oper, filmů nebo baletů? Třeba v Uměnovědném biografu, který na podzim nabídne videoprojekci takových děl, jako je Tarkovského Stalker, Janáčkovy Příhody Lišky Bystroušky či Orffova Carmina Burana. „Poznal jsem díla, která se okamžitě katapultovala na vrchol mých žebříčků oblíbenosti a která bych nebýt tohoto předmětu, možná nikdy nepoznal. Našly se tam ale samozřejmě i kousky, u kterých jsem trpěl od začátku do konce," popisuje jeden z absolventů kurzu.

S významnými osobnostmi umění a teorie umění se mohou zájemci setkat v Cyklu přednášek externích odborníku – kulturně historická témata.

Známým a oblíbeným přednášejícím na filozofické fakultě je profesor Jaroslav Střítecký. Na podzimní semestr si připravil kurzy Co pozitivismus je a co není, Romantika a romantismusTeorie umění a psychoanalýza.

Hrám (zejména počítačovým) jako fenoménu v kultuře se věnují Herní studia. Jedná se o teoreticky zaměřený předmět, k účasti se nevyžadují žádné technické znalosti.

Čundráci se můžou na atmosféru ohnišť podívat z trochu teoretičtějšího pohledu v předmětu Tramping jako subkultura.

Na co na FSS
Katedra environmentalistiky dává zájemcům možnost potkat se s externími odborníky na environmentální ekonomii a politiku v tradičním Bloku expertů.

Ti, co by se chtěli dozvědět i něco, co přímo využijí v praxi, můžou zkusit předmět Fundraising. „Kurz mě mile překvapil, vedoucí byl člověk z praxe a věděl, o čem mluví. Zaměření se týkalo hlavně získávání peněz pro neziskové organizace a kromě toho, jak fungují grantové žádosti, jsem se naučil i něco málo o aktivním fundraisingu a marketingové strategii.“

Touhu po seberozvoji může každému pomoci uspokojit předmět Sebezkušenostní skupina a rozvoj.

Koho zajímají sociální sítě, internet a interaktivní média teoreticky, může zkusit Úvod do studia nových médií. Základy sociologie lze zase nasbírat v Úvodu do sociologie pro nesociology.

Hlavní novinky