Přejít na hlavní obsah

Zapisujete si více studií? Pozor na poplatky!

Řada studentů si dnes chce vyzkoušet více oborů. Proč ne? Je ale dobré vědět, jaká jsou s tím spojena rizika.

Po maturitě ho přijali na informatiku i na práva. Přebíhání se zvládat dalo, větší potíže měl Martin Vytrlík s přepínám mezi kontexty. Nakonec zjistil, že práva ho tak úplně nebaví, a tak studium předčasně ukončil. V posledním roce studia ho ale čekalo nemilé překvapení: poplatky za studium.

„Díky 22 měsícům na právech mě poslední rok na fakultě informatiky stál 40 tisíc,“ svěřuje se Vytrlík, dnes už úspěšný absolvent.

Jeho případ není zdaleka ojedinělý, počty studentů, kteří jsou zároveň zapsaní do více studií třeba i na více fakultách, narůstají. Studenti to často dělají, protože po střední škole ještě nemají úplně jasno, kterým směrem se vlastně chtějí ubírat, a snaží se vyzkoušet, co jim bude nejvíce vyhovovat.

To by samo o sobě nebyl problém. Ten však nastává v okamžiku, kdy člověk některé už delší dobu probíhající studium neukončí řádně. Zkracuje se mu tím totiž doba, po kterou může studovat bezplatně.

Řada studentů o tom neví a v pozdějších ročnících jim to působí problémy, protože najednou zjistí, že musí platit nemalé částky, aby vůbec mohli dostudovat. Některým to pak znemožní studium vůbec dokončit.

Stojí za to si proto dopředu nastudovat, jaká pravidla jsou s poplatky a vůbec se studiem spojena. Člověk tím předejte řadě nepříjemných překvapení.

>> více o poplatcích

Nechte si poradit
Studium může člověka postavit před řadu dalších administrativních nástrah. I když je mnoho věcí snadnějších díky elektronickému Informačnímu systému MU a na studijních odděleních vám vždy ochotně pomohou, někdy se člověku hodí, když se může méně formální cestou někoho poučeného zeptat.

A v tu chvíli nastupují studentští poradci. Studijně-právní poradenské služby nabízejí všem studentům Masarykovy univerzity, zejména v oblasti objasňování práv a povinností plynoucích z platné legislativy, dovedou zastupovat studenty při vyjednávání s univerzitními orgány či vyučujícími a vůbec umějí poskytnout široký informační servis ke všemu souvisejícímu se studiem. Určitě se jich ale neptejte, co si máte zaregistrovat za předměty.

Poradenské služby studentům poskytují elektronicky nebo formou osobních konzultací. Záleží na vás, co preferujete.

>> více informací najdete zde

Hlavní novinky