Přejít na hlavní obsah

Anketa: Prvák mají za sebou. Co radí?

Devět fakult, devět studentů. Přečtěte si, co vám v anktetě poradí pro první rok na univerzitě.

Univerzitní kampus v Bohunicích.

Volný režim, noví kamarádi, akademické prostředí. V září se letošním maturantům převrátí život naruby. Co je na Masarykově univerzitě čeká? To mohou zjistit z dojmů prváků, kteří byli před rokem ve stejné situaci.

Otázky položené v anketě:
1. Co tě mile/nemile překvapilo?

2. Jaký byl tvůj zatím nejlepší den na vysoké škole?

3. Co bys vzkázal/a svému o rok mladšímu já?

Fakulta sportovních studií
Budoucí trenéři, rozhodčí, odborníci na regeneraci a výživu ve sportu, fyzioterapeuti, ale i zaměstnanci bezpečnostních složek nebo manažeři ve sportu získají své vzdělání právě na této nejmladší fakultě Masarykovy univerzity, která je proslulá svou pohodovou atmosférou.

Jiří Tuza, management sportu
1. Byl jsem příjemně překvapen přátelským kolektivem a dobrou atmosférou na celé fakultě. Snad jediným problémem je, že někdy docela trvá, než se člověk dočká odpovědi vyučujícího na e-mail a řešení některých problémů je velmi zdlouhavé.

2. Rád vzpomínám na lyžařský výcvik, který bych určitě každému doporučil. Skvělých dnů ale byla spousta.

3. Nezapomeň na zápis seminárních skupin u jednotlivých předmětů. Utečou ti dobré termíny! Naštěstí řada předmětů na fakultě má pouze pár seminárních skupin a v rozvrhu není moc alternativ. I tak jsem se ale nevyhnul brzkému rannímu vstávání. A na přihlášení do sportů navíc jsem mohl rovnou zapomenout.

Fakulta sociálních studií
Právě na fakultě sociálních studií dostávají vzdělání budoucí žurnalisté, sociální pracovníci, environmentalisté, psychologové, sociologové, politologové a řada dalších. Fakulta je mezi nejlépe hodnocenými sociálněvědními školami v Česku, a co se studentského života v Brně týče, patří k těm nejaktivnějším.

Ondřej Chlupáček, žurnalistika a bezpečnostní studia
1. Mile mě překvapila studentská soudržnost. Když napíšu staršímu spolužákovi o radu, on mi během mžiku odpoví s cennou informací. Nemile mě překvapilo, že se člověk musí opravdu hodně učit. Byl to trochu šok.

2. Každý den je jiný, každým dnem člověk pozná něco jiného. Ale o nejlepších dnech by se dalo hovořit s prvními letošními jarními paprsky, kdy se vytáhly deky a s vínem se začaly okupovat brněnské parky.

3. Svému o rok mladšímu já bych poradil, ať se nebojí vlka nic. Když člověk nepodcení situaci a zatne zuby, tak to dopadne dobře. Před prvním zkouškovým jsem byl hodně nervózní, člověk neví, co čekat. Důležité je zachovat chladnou hlavu.

Přírodovědecká fakulta
Koho fascinuje příroda a všechny její zákonitosti, patří právě sem. Svým vědeckým výkonem patří tato fakulta nejen mezi českou, ale i mezi evropskou špičku. Ze studentských spolků zaujme místní Biomanie nebo Spolek přírodovědců.

Kateřina Olivová, fyzika a matematika
1. Na vysoké škole si člověk žije svobodně. Nemůžeš přijít na přednášku, tak nepřijdeš. Z druhé strany mě překvapilo, jak může být škola náročná. Mám sice čas na nové i staré kamarády, rodinu, přítele, ale zdaleka ne tolik, kolik jsem mívala na střední.

2. Mezi ty pěkné patřil například den poslední zkoušky prvního semestru a potom dvoutýdenní volno. Den, kdy jsem si uvědomila, jak skvělí jsou moji noví spolužáci. Nebo vůbec nějaký víkendový den, kdy jde člověk s kamarády posedět, grilovat, zasportovat si.

3. Nevěř všemu, co se kde řekne a co kdo prohlásí. Všechno je potřeba si zjistit na místech k tomu určených nebo aspoň od lidí, kteří mají vlastní zkušenost. A rozhodně se zajímej o to, co se týká přímo tebe. Na některých oborech se studenti učí víceméně až ve zkouškovém, ale nechodí to tak zdaleka všude. Někde je potřeba zabrat dřív.

Filozofická fakulta
Jazyky, umění, filozofie a historie – to jsou hlavní oblasti, kolem kterých se točí zdejší obory. Jde o jednu z nejžádanějších humanitních fakult v Česku a o největší fakultu na MU. Místní Nadační fond studentů FF MU pořádá na fakultě minifestivaly nebo lampionový průvod. Působí zde také Kočovná filosofická divadelní společnost.

Tomáš Průdek, český jazyk a literatura
1. Mile mě potěšilo, že většina akademických pracovníků jsou velmi příjemní a nápomocní lidé. Nepříjemně mě překvapilo, že se najde dost lidí, kteří si při zkouškách pomáhají taháky.

2. Když jsem osm dní před koncem zkouškového úspěšně ukončil první semestr a na oslavu jsem si koupil dva banány.

3. Neboj se, všechno to dobře dopadne a prvákem v klidu projdeš. Buď milý a nedělej nepořádek před fildou, protože vrátní to nemají rádi. Ber si všechny letáčky, co kdo dá, a když půjdeš poprvé na studijní, tak si někam napiš své UČO, ať nemusíš před tou paní prohledávat celý batoh a pak volat taťkovi. A teď dávej obzvlášť pozor – nikdy si v menze nedávej špagety!

Fakulta informatiky
Vznikla jako vůbec první samostatná fakulta tohoto druhu v Česku. Výzkum se zde úzce propojuje s výukou a fakulta přitahuje do Brna stále více světových IT společností. Působí zde originální divadelní soubor, studentská unie a každý rok se tu pořádá filmový festival.

Radoslav Maťo, grafika
1. Překvapil mě přístup univerzity ke studentům – není to vodění za ručičku jako na střední, myslel jsem si proto, že se bude každý starat sám o sebe. Ale je to naopak – lidé jsou milí a ochotní, ať už spolužáci, cvičící nebo profesoři. Nemile mě překvapilo, že naše fakulta se začala přestavovat zrovna v době, kdy jsem nastoupil, ale aspoň to tu bude hezčí.

2. Asi nejlepší období na vysoké škole je konec zkouškového, hlavně když se několik dní vkuse učíte na zkoušky a pak si oddechnete, když všechny úspěšně uděláte.

3. Poradil bych si, abych vstoupil do studia už od začátku s větší zodpovědností, neodkládal věci na poslední chvíli a věnoval víc času škole.

Právnická fakulta
Budoucí soudci, advokáti, notáři a právníci všeho typu dostávají své vzdělání právě zde, uprostřed hlavního města české justice. Podle řady žebříčků jde o nejkvalitnější fakultu v Česku, kde můžete získat právní vzdělání. Na fakultě je velmi aktivní studentský spolek ELSA.

Martin Švéda, právo
1. Mile mě překvapilo, že když člověk chce být aktivní i jinak než jenom v obíhání hospod (nic proti tomuto sportu), nabízí mu MU nepřeberné možnosti, jak se do něčeho zapojit. Jenom se musí chtít. Nemilé překvapení přišlo až se zkouškovým. Špatné časové rozvržení zkoušek mě stálo hodně starostí. Ale chybami se člověk učí.

2. Zúčastnil jsem se několika parádních seznamováků, takže teď mám plno přátel z fakulty, se kterými můžu trávit čas. I ten pobyt na fakultě pak vypadá jinak, když vás na chodbách lidi zdraví a máte si s kým povídat.

3. Martine, nestresuj se tolik z toho, jaké to všechno bude. Připravuj se, ale nepřeháněj to. Všechno to zvládneš, vrhni se do toho po hlavě a užívej si to.

Ekonomicko-správní fakulta
Každý, kdo chce získat vzdělání v oblasti financí a finančního podnikání, veřejné ekonomiky a správy, managementu nebo i regionálního rozvoje a cestovního ruchu, patří právě sem. Absolventi nacházejí široké uplatnění i díky tomu, že mohou během studia absolvovat praktické předměty nebo se zapojit do prestižního výběrového programu TopSeC.

Alena Skotáková, veřejná ekonomika a správa
1. Mile mě překvapilo, že si nás vyučující na seminářích pamatují jménem, ochotně poradí a pomůžou. Očekávala jsem na vysoké škole méně osobní přístup.

2. Nejlepší byl asi den, kdy jsem měla dokončené všechny zkoušky a mohla jsem si oddechnout: Tak to bychom měli...

3. Vzkázala bych, ať si na začátku semestru zapíšu jeden nebo dva předměty navíc a ušetřím si tak spoustu nervů s případným nedostatkem kreditů při neúspěchu u některé ze zkoušek a hrozbu, že ukončím školu o dost dřív, než bych chtěla.

Lékařská fakulta
Kdo touží po profesi lékaře, zubaře nebo zdravotníka specializovaného oboru, patří právě sem. Dlouhá tradice, špičkové vybavení a napojení na řadu klinických zařízení jsou hlavní výhody této fakulty. Působí zde Spolek mediků, který pořádá reprezentační ples, nebo mezinárodní studentská organizace IFMSA, známá třeba svou medvídkovou nemocnicí.

Peter Krkoška, všeobecné lékařství
1. Dobrý dojem na mě udělali lidé v Brně, jsou velmi milí a přátelští, stejně jako spolužáci. Ale nejvíc mě překvapila škola. Prakticky si nemám na co stěžovat. Kromě množství učiva, ale s tím se dalo na medicíně počítat. Zaskočil mě Informační systém MU. Začátky byly těžké, ale teď si jej nemůžu vynachválit.

2. Těch nezapomenutelných dní je víc. Imatrikulace, první přednáška anebo první úspěšná zkouška. Stejně krásné byly i akce jako reprezentační ples lékařské fakulty nebo místní Majáles. Každopádně se mají budoucí vysokoškoláci na co těšit. Brno i Masarykova univerzita toho nabízí plno nejen po studijní stránce.

3. Určitě bych mu vzkázal, aby neměl obavy z nového prostředí. Taky bych mu doporučil, aby nepodcenil začátek semestru, obzvláště na medicíně je důležité se chytit hned.

Pedagogická fakulta
Ideální místo zejména pro ty, kteří míří na základní školy nebo se chtějí v pedagogice specializovat. Vyučuje se zde vše od matematiky, přes cizí jazyky až po sociální a speciální pedagogiku. Fakulta je místem, které pravidelně zkrášluje svými uměleckými díly katedra výtvarné výchovy, a působí zde také proslulý Pěvecký sbor MU.

Zuzana Pilchová, učitelství pro mateřské školy
1. Vždycky jsem měla představu, že učitelé na vysoké jsou nepřístupní studentům, ale musím říct, že většina z nich je příjemná a snaží se vyjít vstříc, pomoct nebo poradit. Nemile mě překvapil rozvrh v druhém semestru, protože jsem musela vstávat někdy už kolem šesté a byla jsem ve škole celý den skoro až do sedmi.

2. Můj nejlepší vysokoškolský den byl někdy v lednu, když jsem se dozvěděla, že pokračuji úspěšně dál do druhého semestru.

3. Poradila bych si, abych se nestresovala, učila se na zkoušky o něco dřív a nenechávala to na poslední chvíli.

Hlavní novinky