Přejít na hlavní obsah

Brněnské Top 20: Vše, co musíte zažít

Vysokoškolský život v Brně není jen o studiu. Přinášíme vám tipy, co ve městě vidět, a kde si co užít.

Hrad Špilberk a katedrála na Petrově, dvě dominanty Brna.

Pokud chcete aspoň trochu dostát sloganu "Žít Brno", schovejte si tento seznam úkolů, který v hrubých rysech zachycuje, co všechno musíte zkusit, abyste mohli prohlásit, že skutečně žijete Brno!

1. Dát si sraz na Čáře
Čára neboli Česká je nejrušnější ulicí města. Potkáte na ní prodavače parfémů i hudebníky s kloboukem na mince. Na konci ulice u zastávek tramvají se nacházejí hodiny, které jsou oblíbeným místem setkávání.

2. Popíjet víno na Petrově
Sedněte si na hradby pod katedrálou sv. Petra a Pavla na Petrově s lahví vína, povídejte si a dívejte se na město. Kdo takhle občas nepopíjí, je houby studentský bohém!

3. Usnout v rozjezdu
Noční doprava v Brně je už legendární. Říká se jí rozjezdy a spočívá v tom, že v každou celou hodinu v noci se sjíždějí autobusy hromadné dopravy na brněnské hlavní nádraží a zase odsud odjíždějí do celého města. Zpravidla jsou plné společensky unavených studentů a zpravidla v nich někdo usne.

Brněnské kavárny rostou jako houby po dešti.
4. Přivítat jaro na koniklecové louce
Na Kamenném vrchu je rezervace, ve které každé jaro kvetou nádherné fialové koniklece. Je odtamtud navíc krásný výhled na město. Kam jinam vyrazit na jarní rande?

5. Spatřit Brno ze zahrady vily Tugendhat
Po letech rekonstrukcí je klenot brněnského funkcionalismu opět otevřený. K vidění je tam unikátní onyxová stěna a především nádherný výhled na centrum Brna. Návštěvu rozhodně nevynechejte. Je to navíc památka UNESCO!

6. Projít se po Kamence
Chcete-li zažít rozvernou bohémskou atmosféru, navštivte Kamenku. Bývalou dělnickou čtvrť Kamenná kolonie nyní zabydleli místní výtvarníci, intelektuálové a architekti. Klikatými uličkami pod skálou se toulají kočky a z oken vykukují místní, aby se s vámi dali do řeči. Nejvíc to tu žije během hodů.

7. Sehnat si Kartu Krňana
V Brně se sešikoval odboj, který město překřtil na Krno a proti neduhům lokálních politiků bojuje satirou. Spřízněným duším rozdává Kartu Krňana s absurdními slevami. Prohlédněte si je na www.kartakrnana.cz.

8. Objevovat brněnské kavárny
Brno je město kávy, a to nejen díky festivalu Týden kávy, ale především díky kavárnám, které v něm rostou jako houby po dešti. Jakmile si najdete svou nejoblíbenější, otevře se nová a ještě lepší. Jen pozor, na výbornou kávu se vytváří závislost raz dva!

9. Jít na zápas Komety
Pravidelně se hemží Brnem. Poznáte je podle modrých šál. Jde o fanoušky Komety, brněnského hokejového klubu, podle kterého dokonce pojmenovali lední medvídě v místní zoo. I když nejste milovníkem kolektivních sportů, dejte tomu šanci a jednou se na zápas běžte podívat. Atmosféra stojí za to.

Každý den v jedenáct dopoledne se kolem časostroje srocují lidé.
10. Chytit si kuličku z časostroje
Časostroj ve tvaru nábojnice stojící na centrálním náměstí Svobody budí kontroverze. Někteří si stěžují, že byl drahý, jiní, že z něho nejde přečíst čas. Dáte-li v jedenáct hodin dopoledne do jednoho z otvorů dlaň, můžete chytit originální kuličku. Kuličky se na významná výročí dokonce vyrábějí ve speciálních edicích.

11. Dát si pivo na Bláhovce
Když kultovní hospoda, tak Bláhovka na rohu Gorkého a Úvozu. V letních dnech se tu na pivo stojí fronty! Lidi to ale neodradí.

12. Ochutnat kebab vedle Flédy
Je noc, dvě hodiny ráno. Kde se dobře najíst? V kdejakém hladovém oknu nabízejí smažák do bulky, ale turecký kebab z nonstopu vedle Flédy jen tak něco nepředčí. Ať už si jej dáte v pitě, s nudlemi nebo rýží, vaše chuťové buňky budou jásat!

13. Zahrát si Tmou
Tmou je legendární noční týmová hra, matka všech českých šifrovacích her. Hraje se v pěticích podle pravidel na www.tmou.cz. Sestavíte tým se svými spolužáky?

14. Ochutnat pho v tržnici v Olomoucké
Tržnice v ulici Olomoucká je rajónem brněnské vietnamské menšiny. Dá se tu sehnat prvotřídní rýže i tradiční vietnamské pokrmy. Cestovatelé říkají, že právě tady lze ochutnat nejlepší pho v celém Česku.

15. Opalovat se na přehradě
Přehrada je dějištěm každoroční přehlídky ohňostrojů a fajn místem, kde se dá lehnout na deku a učit se. Pro fajnšmekry dodáváme, že se tam nalézá i nudapláž.

Výhled na město z hradeb pod Petrovem může zpestřit sklenka vína.
16. Prodělat tour de Veveří
Centrum Brna se hemží hospodami a kavárnami. Odvážné nátury se tak vydávají na pouť, kdy se pokoušejí během jednoho večera navštívit všechny. Mnozí se nedostanou ani do třetiny!

17. Zažít šalinkalbu s Pajtášem
Když partu studentů milujících folklór přestalo bavit hrát se svojí cimbálovkou po hospodách, objednali si šalinu. Cestující i kolemjdoucí byli nadšení, a tak se z cimbálové muziky v šalině stala každosemestrální akce plná lidovek a vínečka.

18. Hodit pětikačku psí paní bez nohy
Své bezdomovce má i Brno. A někteří z nich jsou pro něj ikoničtí. Paní s falešným kočárkem, romští bratři, paní bez nohy. Pětikačka nikomu neublíží.

19. Poznat architektonické Brno
Až narazíte někde na chodníku na nápis bam.brno.cz, zbystřete, nacházíte se na jednom z desítek záchytných bodů brněnských architektonických stezek. Dovedou vás po městě provést lépe než kdejaký Brňák.

Usnout v rozjezdu si musí zkusit každý student.
20. Vyzkoušet si larp
Larp je stále populárnější fenomén, díky němuž lidé zažívají příběhy jako z filmu na vlastní kůži hraním rolí podle volného scénáře. Právě v Brně vznikl první festival larpů na světě. Dosud vzniklé československé larpy najdete v internetové databázi

Hlavní novinky