Přejít na hlavní obsah

Odměna za diplomovou práci? Můžou to být i peníze

Odevzdáním to zdaleka nemusí končit. Existuje řada cest, jak za svoji diplomku získat uznání i finanční odměnu.

Vynikající studenty a disertační práce každý rok vyznamenává také rektor Masarykovy univerzity. Ocenění získávají i finanční odměnu.

Odměnou za působení v akademickém světě je člověku především poznání. Vždy je ale příjemné, když se s ním pojí také nějaké hmotné statky čili peníze, nebo věhlas v podobě veřejného ocenění. To vše lze získat za diplomovou práci. Jak na to?

Když Markéta Mertová psala na ekonomicko-správní fakultě závěrečnou práci, nečekala, že by za ni mohla získat něco jiného než titul. O to víc ji potěšilo, když ji v den státnic komise navrhla na cenu děkanaSvou chvilku slávy si užily také studentky filozofické fakulty Anna Orlová a Jana Sedláčková. K přihlášení do soutěže o cenu Gustava Adolfa Lindnera, kterou uděluje ústav pedagogických věd filozofické fakulty, je přesvědčil vyučující.

Všechny případy skončily úspěchem. Anna získala třetí místo, Markéta druhé a Jana dokonce první. Kromě upomínkových předmětů nebo odborných knih získaly také finanční ohodnocení.

Shodují se, že hrdost pocítili především rodiče a prarodiče. Přesto byla cena užitečným potvrzením skutečné kvality práce. „Do té doby jsem sice měla pocit dobře odvedené práce, ale neměla jsem srovnání. Jakmile ale práci někdo ohodnotí dvěma áčky, do posudku napíše, že předložená práce svým rozsahem a odborností řešení výrazně překračuje běžný rámec diplomových prací, a poté získáte cenu děkana, už to považuji za objektivní zhodnocení," říká Markéta.

S diplomkou za děkanem
Zmíněná ocenění nejsou na Masarykově univerzitě zdaleka jediná. Děkan filozofické fakulty vyhlašuje každoročně soutěž o Cenu děkana FF MU, na fakultě informatiky pak také mají svoji obdobu, fakulta sociálních studií zase pravidelně vyhlašuje soutěž I. A. Bláhy. Nejlepší studenty a dizertační práce každoročně odměňuje také rektor Masarykovy univerzity u příležitosti Dies academicus.

A když se výborná diplomová práce snoubí také s dobrými průběžnými studijními výsledky, lze získat červený diplom. Ten s sebou na přírodovědecké a lékařské fakultě a fakultě informatiky nese i peněžní odměnu, která se vždycky hodí.

S diplomkou na pódium
Kdo nechce, aby jeho diplomová práce upadla v zapomnění, může svoji práci prezentovat na různých veřejných fórech. Letos odstartoval například projekt Diplomky na stojáka, kde autoři diplomek z celého Česka představují své práce před publikem. Prezentace mají popularizační formát a jsou inspirovány modelem přednášek TEDx. Prvního kola se zúčastnila i řada studentů z Masarykovy univerzity a jejich dojmy si můžete přečíst v našem článku. Další kolo, do kterého bude možné se už brzy hlásit, se uskuteční na podzim.

Podobný formát popularizace vědeckých témat využívá také nový projekt Masarykovy univerzity nazvaný Science slam. Studenti a vědci díky němu mohou veřejnosti představit, na čem právě pracují a čím se zabývají. Podmínkou ale je, že jejich vystoupení musí být krátké a poutavé. Zatím se uskutečnil první vědecký slam, další však bude brzy následovat.

S diplomkou do praxe
Další cestou, jak získat uznání a třeba i příslib budoucího uplatnění, jsou soutěže soukromých firem a další institucí mimo univerzitu. Soutěž o nejlepší diplomovou práci lze najít v odvětvích, jako je energetika, informatika, společnost a média, lidská práva nebo filantropie a v řadě dalších.

Pokud jste tedy ve výčtu nenašli svůj vlastní obor, neznamená to, že nemůžete s diplomovou prací uspět i mimo školu. Zkuste se informovat u svých spolužáků a vyučujících nebo si projděte webové stránky významných institucí v oboru. Je možné, že na svou šanci narazíte.

Hlavní novinky