Přejít na hlavní obsah

Jednej jako Brňan, vybízí tvůrci mapy USE-IT

Pomůcka určená hlavně zahraničním cestovatelům ukazuje místa, kam cizinci bez pomoci většinou netrefí.

Nemluv o nás jako o Československu, buď hrdý na naše víno či věř v modrou a bílou, barvy Komety Brno. To jsou některé z rad, kterými by se podle tvůrců mapy s označením USE-IT měli řídit lidé, kteří přijíždějí do Brna a chtějí splynout s místními. Speciální pomůcka pro turisty a třeba i studenty ze zahraničí je od července k mání hned na několika místech moravské metropole a také na webu.

Její jedinečnost spočívá v tom, že v sobě kombinuje mapu i průvodce. Majitele bere do různých koutů měst, která mají místní rádi, ale cizinci by sem bez pomoci jinak netrefili. USE-IT  je hnutí rozšířené po celé Evropě a díky partě studentů je Brno třetím českým městem, které svoji kartografickou pomůcku má. „Původně jsme plánovali, že vyjde dřív. Nakonec jsme ale ještě domluvili spolupráci s brněnským magistrátem, takže jsme mohli vytisknout daleko víc kusů, než jsme původně zamýšleli,“ říká Mariana Firbasová, absolventka fakulty sociálních studií, která vznik anglicky psané mapy iniciovala.

Dvacet tisíc kusů, tak zněl původní plán, na který získali tvůrci peníze z grantového programu Mládež v akci. Lidé z centrály hnutí v Bruselu ale dopředu naznačovali, že by to nemuselo stačit, takže nejen po Brně se bude nakonec distribuovat šedesát tisíc kusů mapy.

Co v ní lidé najdou? Kromě zkraje zmíněných doporučení také tipy na oblíbená místa, kde se najíst, bary, hospody, kavárny, vyhlídky, malý slovníček hantecu, pár poznámek ke kulturním specifikům včetně největší české lži o chození „na jedno“ či tři tipy na procházku.

A kde mapu hledat? V Turistickém informačním centru, hostelích, knihkupectví či Expat centru. Zkrátka na místech, kde se zahraniční hosté, jimž je pomůcka určena především, vyskytují nejčastěji. „Máme domluveno, že studenti, kteří sem přijedou na pobyt Erasmus, ji budou mít ve svém uvítacím balíčku. Hodí se ale i těm, kteří jsou v prváku a v Brně se třeba ještě tolik nevyznají,“ uvedla Firbasová, které už se na hotovou mapu schází spousta reakcí. „Zatím chodí jen samé pozitivní, lidé mají radost, že už se mapa objevila a třeba na Facebooku nám po jejím vydání přibyla spousta fanoušků.“

A přibývat by mohli další, počítá se totiž s tím, že časem vyjde aktualizace mapy. Tak jako v Praze či Ostravě. V hlavním městě se zrovna teď pracuje už na třetí verzi a v Ostravě vyšla před pár týdny druhá. Připojit se k hnutí USE-IT by ráda i další česká města, například Plzeň je ale zatím ve fázi shánění financí.

Kam pro mapu?
Arcadia Book Shop, Dominikánská 15
Brno Expat Centre, Veveří 9
Hostel Jacob, Jakubské náměstí 7
Hostel Fléda, Štefánikova 24
Hostel Mitte, Panská 11
Turistické informační centrum, Radnická 8

Hlavní novinky