Přejít na hlavní obsah

Česko-německý den nabídne snímek Jerichow

Milostné drama z prostředí německé vesnice nenásilně otevírá problematiku tureckých přistěhovalců.

Pátý ročník Česko-německého dne hostí Mezinárodní politologický ústav Masarykovy univerzity. Akce se uskuteční 15. října a v rámci doprovodného programu nabídne mimo jiné promítání oceňovaného snímku Jerichow. Promítat se bude v Sále Břetislava Bakaly v 18:30.

Film z roku 2008 natočil německý rodák Christian Petzold a získal za něj nominaci na Zlatého lva na Mezinárodním filmovém festivalu v Benátkách. V poslední době zazářil se svým snímkem Barbara (2012), za který dostal ocenění na Mezinárodní filmové festivalu v Berlíně.

Název Jerichow odkazuje k severoněmeckému městečku, kam se po smrti své matky vrací hlavní hrdina Thomas. Náhodou se seznámí s tureckým přistěhovalcem Alim a jeho manželkou Laurou, se kterou naváže poměr. Příběh klasického milostného trojúhelníku, ke kterému napsal Petzold také scénář, ozvláštnil postupným odtajňováním motivací a tužeb hlavních postav.

Zejména Laura, kterou ztvárnila režisérova oblíbená herečka Nina Hossová, o sobě zpočátku příliš neprozrazuje. Když poprvé projeví svou vášeň k Thomasovi, který je ve svém chování lépe čitelný, je to spíše šokující obrat událostí než jasné vyplynutí situace. Stejně tak i žárlivý Ali prozrazuje svá tajemství až na konci.

Pomocí této postavy se také snímek nenásilně dotýká postavení imigrantů – zejména díky Aliho upřímné zpovědi („Žiji v zemi, která mě nechce, se ženou, kterou jsem si koupil.“). Vyvrcholení snímku navíc originálně posouvá dramatický příběh k téměř thrillerové zápletce a k paradoxně nešťastnému happy-endu.

Hlavní novinky