Přejít na hlavní obsah

Do které menzy za lepším obědem?

Kde se dobře a levně najíst? Ne všechny menzy jsou stejné, ale studentům může s výběrem poradit například IS.

Masarykova univerzita má tři menzy, akademickou restauraci a kantýnu, sedm bufetů, kavárnu a pizzerii. Do většiny z nich chodí studenti, kteří bydlí nebo studují poblíž, do některých menz se ale pro dobré jídlo vyplatí si zajet. Které to jsou?

Svatá trojice nejoblíbenějších menz
Přehled o aktuální oblíbenosti a kvalitě menz si můžete udělat díky aplikaci Hodnocení stravovacích zařízení v Informačním systému MU. Na menzy si ale před časem posvítila i Studentská komora Akademického senátu Masarykovy univerzity a udělala větší internetovou anketu.

Vyhrál Academic restaurant umístěný v bohunickém kampusu s nejbohatší nabídkou jídel včetně salátů a zákusků. Je v dosahu lékařské a přírodovědecké fakulty i fakulty sportovních studií, které mají obecně nejmodernější bufety a menzy, ve kterých na člověka nedýchá éra dávno uplynulých desetiletí.

Na druhém místě skončila Pizza Nostra u kolejí Družba, kde pečou kolem patnácti druhů pizz a za příplatek vám je dají i do krabice na cestu (do termoboxu ostatně dávají ochotně obědy ve všech menzách). Vzhledem k oblíbenosti bufetu je tam však téměř vždy plno a na pizzu se čeká i dvacet minut. Na druhou stranu – pizzy jsou velké a dobře zasytí, drobnější dívky si občas dávají i pizzu napůl.

Bronzový skončil bufet na Komenského náměstí. Studenti na něj nedají dopustit kvůli povídavým kuchařkám. „Už pět let tam chodíme na obědy a říkáme tomu, že chodíme k maminkám,“ říká Martina Jiříčková, kterou kuchařka u pokladny nikdy neopomene oslovit jménem, zeptat se, co je nového a pochválit jí náušnice. Studentka Zuzana Lebdušková dodává, že ani její maminka na ni není při servírování oběda tak milá.

Sejdeme se na rektorátě
V budově rektorátu Masarykovy univerzity sídlí menza Moravské náměstí. Díky poloze v centru města krmí kromě našinců také studenty z nedaleké Janáčkovy akademie múzických umění. Je rozdělená na dvě patra – dolní je určená hlavně studentům, zatímco nahoru chodí kromě nich na oběd i akademičtí pracovníci. Mají pro sebe vyhrazený salónek vzadu a u okýnka dostávají jídlo přednostně. Studenti se tam přesto najedí pohodlněji, než v často přeplněném spodním patře.

Tato menza je však zároveň jednou z nejvíc komentovaných, co se kvality jídla týče. Právě odsud psal své postřehy do svého menzovního deníku nejhlasitější kritik jídla v menzách z řad studentů Albert Kšiňan. Nelíbily se mu zejména omáčky, údajně v podobě jíšek obarvených kořením, nebo polévky ze sáčku.

S tím nesouhlasí studentka Jana Plotková: „Jídla si předem objednávám a s výběrem, cenou i rychlostí jsem spokojená.“ Menzy si váží o to víc, že v Estonsku, kde byla na zahraničním studijním pobytu, studentské stravovny nebyly a vaření jí zabralo příliš mnoho času a energie.

Nají se i vegetariáni
V každé menze jsou na jídelníčku vždy alespoň dvě vegetariánská jídla. Z pizz je to Balkánská se špenátem a Čtyři druhy sýrů, v minutkách nechybí smažený sýr, hermelín nebo zeleninové řízečky. Z denní nabídky to obvykle bývá Studentský speciál čili ekonomicky nejdostupnější varianta spolu s jídlem z některé z náhražek masa, jako je tofu nebo robi maso.

Tipy pro příjemnější oběd
Sledujte stav kreditu na svém ISICu – není nic otravnějšího, než když si vystojíte dlouhou řadu, abyste u okýnka zjistili, že na kartě nemáte dostatek peněz.

Orientujte se podle rozvrhu – vyhněte se době, kdy končí studentům povinné předměty, a zajděte do menzy mimo špičku.

Dávejte se do řeči s přísedícími – nikdy nevíte, zda naproti vám nesedí budoucí vynálezce očkování proti HIV nebo věhlasný filozof.

Hlavní novinky