Přejít na hlavní obsah

Filmy sladké Francie zavítají do Scaly

Festival francouzského filmu uvede od 21. do 27. listopadu na šestnáct současných snímků. Některé v předpremiéře.

Festival nabídne i film Život Adèle, kontroverzní drama o lesbickém vztahu dvou dospívajících dívek.

Festival francouzského filmu tradičně nabízí to nejlepší ze současné filmové produkce země galského kohouta. Od 21. do 27. listopadu mohou návštěvníci Univerzitního kina Scala zhlédnout na šestnáct snímků, z nichž některé budou uvedeny v předpremiéře. Akce se koná zároveň i v Praze a Českých Budějovicích, vstupné je 90 Kč.

V rámci přehlídky bude představeno dílo režiséra Abdellatifa Kechiche, jehož nejnovější snímek Život Adèle slaví momentálně ve světě velký úspěch. Kontroverzní drama o lesbickém vztahu dvou dospívajících dívek, které se nevyhýbá explicitně pojatým sexuálním scénám, získalo mimo jiné Zlatou palmu na festivalu v Cannes. Jeho necenzurovaná verze byla nedávno uváděna také na festivalu Mezipatra.

Poněkud kontroverzně přijímaný byl také snímek Camille Claudel 1915 režiséra Bruna Dumonta, který získal nominaci v Hlavní soutěži na Berlinale. Film sleduje skutečný osud sochařky Camille Claudel, milenky slavnějšího Augusta Rodina, která je na popud své rodiny umístěna do psychiatrické léčebny na jihu Francie. Režisér se ve svém díle soustředí pouze na krátký časový výsek pobytu Camille v ústavu, ve kterém se sochařka obklopena duševně nemocnými lidmi (které ztvárnili neherci – pacienti psychiatrické kliniky) zoufale upíná na návštěvu svého bratra Paula. V hlavní roli podává podle některých kritiků svůj životní výkon francouzská hvězda Juliette Binoche.

Festival v Brně zakončí 27. listopadu thriller Parchanti spí dobře režisérky Claire Denis.

Hlavní novinky