Přejít na hlavní obsah

Jak vypadá drogová scéna na univerzitě

Průzkum ukázal, které drogy studenti tolerují, které ne a jak se liší jednotlivé fakulty.

Studie potvrdila, že káva a cigareta k studentskému životu neodmyslitelně patří, ale zároveň ukázala, že kouření se stává čím dál tím méně populární.

Mapování drogové scény na Masarykově univerzitě se Petr Kachlík z pedagogické fakulty věnuje už řadu let a potvrzuje známou pravdu. Za experimentováním s drogami stojí zejména zvědavost. V nedávno publikované studii ale uvádí, že i když jsou studenti k lecčemu tolerantní, cigarety jim začínají víc a víc překážet.

„Stále mě překvapuje hluboký rozpor mezi znalostmi mladých lidí a jejich zkušenostmi. I když vědí, co drogy obnáší, do experimentování s nimi jdou po hlavě,“ komentuje Kachlík výsledky studie. Studenti jsou k užívání návykových látek poměrně shovívaví, některé neřesti ale netolerují vůbec. „Tvrdé drogy užilo podle studie jen několik jednotlivců. Jejich dostupnost také není taková jako v případě cigaret či marihuany,“ říká.

Studie potvrdila, že káva a cigareta k studentskému životu neodmyslitelně patří, ale zároveň ukázala, že kouření se stává čím dál tím méně populární. „Kouření organismu škodí, o tom už nikdo nepochybuje. I přesto, že v posledních letech stouplo procento kouřících žen, ukazuje se, že přestává být tento zlozvyk mezi mladými tolerován,“ vysvětluje Kachlík a dodává, že v západních zemích je to už normální trend. „Když například v Nizozemsku kouříte, tak i přes vysokoškolské vzdělání budete jako kuřák považován za nespolehlivou osobou. Tak to zřejmě bude časem i u nás,“ myslí si Kachlík.

Ke kouření marihuany se ale přiznalo 60 procent dotazovaných studentů. Čím to je, že mezi cigaretami a „trávou“ je tak propastný rozdíl? Kachlík vyvrací mýtus, podle kterého její kouření tolik neškodí. „Při chronickém užívání marihuany hrozí stejná rizika jako při kouření tabáku, ale lidé to neberou na vědomí. Navíc většina z nich marihuanu smíchá s tabákem a výsledek je pak ten samý,“ vysvětluje.

Kdo toleruje tvrdé drogy a kdo je gambler
Pozoruhodné je srovnání situace na jednotlivých fakultách. Vyplynulo z něj například, že mezi právníky a ekonomy je vyšší tolerance k užívání tvrdších drog. Kachlík si to vysvětluje nejenom náročností oborů, ale také možnou lepší finanční situací těchto studentů.

Fakulta sportovních studií se zas ukázala jako vysoce tolerantní k hracím automatům. „Mezi sportovci je mnoho těch, co berou výherní automaty jako relax po fyzické zátěži. O prevenci se mnoho nemluví,“ říká Kachlík. Souhlasí s ním student Jan Vavrač. „Znám hodně fotbalistů co hrají na automatech téměř denně. I já mám zkušenosti s hazardem,“ přiznává Vavrač. Na návykové látky má však jiný názor. „Jako sportovec drogy neuznávám. Marihuanu jsem zkoušel, ale nic mi to neříká,“ dělí se Vavrač o zkušenosti.

Student informatiky Matěj Málek sdílí podobnou zkušenost. „Z takzvaných stimulačních drog si dám kafe, ale je pro mě důležitější spíš rituál než samotný nápoj. U cigaret je to podobné, i když pravidelným uživatelem nejsem. Tvrdší drogy považuji za společenský problém, ale rozumně legalizovaná marihuana mi nevadí,“ říká Málek. Pro souhlas s legalizací marihuany se najčastěji vyjadřovali studenti fakulty sociálních studií. Podle Kachlíka zřejmě proto, že v tamějším otevřeném prostředí se o tomto tématu veřejně diskutuje.

Jen přibližně pětina posluchačů Masarykovy univerzity se na vysoké škole setkala s prevencí. To je podle Kachlíka vážný problém. „Byl bych moc rád, kdyby univerzita využila výsledků našeho výzkumu. O prevenci by se mělo mluvit víc. Snažím se o otevření poradenského centra pro studenty a absolventy. Naše studie ukázala, že mezi studenty je o tuto tematiku zájem. I proto s drogami experimentují – chtějí si udělat vlastní názor. Škola jim v tom také může pomoci, ale bezpečnějším způsobem,“ uzavírá.

Hlavní novinky