Přejít na hlavní obsah

7 tipů, jak zvládnout zkouškové a přežít

Období zkoušek a zápočtů je v plném proudu. Přečtěte si pár rad, jak ho úspěšně překonat.

Jednoduchá rada neexistuje. Nejdůležitější ze všeho je prostě se danou látku naučit. A to chce najít si čas. Existují však podpůrné činnosti, které vám mohou pomoci celý učební proces zjednodušit a zpříjemnit.

1. Plán je super, pokud je realistický
Pokud jste vždy zvládali projít maximálně dvacet stran textu denně a najednou si naplánujete trojnásobek, jste na dobré cestě, jak plán porušit už během prvního dne. Akorát tak spadnete do spirály nestíhání, prokrastinace a depresivní nálady a stejně se budete učit na poslední chvíli.

Při tvorbě plánu také nezapomeňte na volný den pro opakování (budete tak mít i v případě skluzu stále prostor se doučit to nejnutnější) i na pauzy – buďte realističtí, bez nich se neobejdete. Když s nimi budete počítat, vyhnete se výčitkám, že jste si odskočili provětrat hlavu na procházku nebo poklábosili s kamarádem. „Navíc se pak za kratší dobu víc naučím, protože si mozek odpočine,“ potvrzuje svou zkušenost studentka němčiny Eva Nakládalová.

2. Odměny motivují
Nemusí to být značková kabelka nebo luxusní snowboardové boty. Za menší kolokvium si zajděte třeba na sladký zákusek, který se na vás usmívá ve výloze místní kavárny, nebo na pivo do výčepu. A naopak za zdolanou nejnáročnější zkoušku si klidně dopřejte den volna s masáží a saunou nebo s výletem do lesa. Kromě motivační funkce odměna skvěle poslouží i k vyčištění hlavy před dalšími studijními úkoly.

3. Domluvte si méně práce
Spousta studentů pracuje. Ať už kvůli povinné praxi nebo prostě proto, že potřebují peníze na živobytí. Zatímco během semestru je jednoduché si dohodnout práci na volné chvilky mezi výukou, v průběhu zkouškového mají studenti tendenci si nabrat práce více, protože kalendář bez povinných seminářů opticky zeje prázdnotou.

Ke zdárnému průběhu zkoušek by ale pomohl úplně opačný režim: sjednat si práce méně, popřípadě zachovat stávající režim a volno vyplnit systematicky rozplánovaným učením, sportem i časem k odpočinku.

4. Pozor na životosprávu
Většině z nás je sice jasné, že šestá káva denně ani druhý energetický nápoj za hodinu nikdy nikomu neprospěly, přesto si je znovu dáme. Myslete proto předem na nepříjemný stav, který vám nezdravá životospráva ve zkouškovém vždycky přináší, a jak pak sami sebe proklínáte. Místo slazených limonád sáhněte po vodě či bylinkovém čaji, u kávy se nesnažte zdolat světový rekord a raději si ji dejte jen výjimečně.

Jezte jídla, na která jste běžně zvyklí (ale pokud možno vynechte těžká), nenuťte se do něčeho nezvyklého. Jinak vás to zbytečně rozhodí a neužijete si ani chvilku volna s chutnou svačinou, ani se nebudete moct soustředit na učení kvůli trávicím potížím.

Mimochodem, pokud se učíte doma, nenechte se obskakovat maminkou. I krátká pauza na odskočení do kuchyně a uvaření čaje může mozek perfektně osvěžit a dodá mu potřebné vydechnutí před další studijní etapou.

5. Sportem ku zdraví
S životosprávou při učení souvisí i pohyb. „Plavu, chodím nebo běhám, na co mám náladu a chuť,“ vyjmenovává studentka žurnalistiky Aneta Štefánková. Zařaďte proto sportovní aktivity alespoň po krátkých chvilkách do svého rozvrhu.

6. Zablokujte rušivé vlivy
Ať už jsou to kamarádi, sociální sítě či e-mail, vyhraďte si na ně určitý čas. Nemusíte být dostupní 24 hodin denně. Zablokujte si pomocí aplikace v určitých hodinách přístup na internet nebo na rozptylující webové stránky.

7. Vytvářejte asociace
Je dobré spojit si drilovaná témata s různými vjemy: například s barvami či vlastními náčrtky (byť si třeba myslíte, že kreslit neumíte), s lístečky, vůní parfému nebo s vtipem od spolužáka, se kterým si látku opakujete.

Přestože každému pomáhá něco jiného a rad je mnoho, vyberte si na míru ty, které padnou vám osobně, ale pak se jich co nejvíce držte tak, abyste zkouškové úspěšně zvládli a přežili ve zdraví duševním i fyzickém.

Hlavní novinky