Přejít na hlavní obsah

Ukrajinci na jižní Moravě se stmelili

Doktorandka Marija Nobilisová pomáhá své rodné zemi, Ukrajině.

Euromaidanů v Brně se účastnily desítky lidí.

Studuje sociální politiku a sociální práci. V posledních měsících ji však mnoho lidí zná jako člověka, který organizuje tzv. Euromaidany v Brně a šíří informace o situaci na Ukrajině. Doktorandka fakulty sociální studií Marija Nobilisová má sice český pas, ale pochází z jihu Ukrajiny. Politicky se podle svých slov nikdy angažovat nechtěla, ale v posledních měsících se to změnilo.

„Mám na Ukrajině hodně členů rodiny i kamarády. Situaci tam jsem pořád sledovala, i díky babičce s dědou. Přesto jsem neplánovala žádné aktivity, dokud jsem se loni začátkem prosince nezúčastnila v Praze pochodu na podporu protestujících na Majdanu. Něco se ve mně posunulo a došlo mi, že se dá dělat víc, než jen vysvětlovat známým, co se na Ukrajině děje,“ vysvětluje změnu svého postoje Marija.

11. listopadu proto uspořádala první Euromaidan v Brně. Dát vědět lidem, že se něco děje, však nebylo lehké, protože neměla mnoho kontaktů mezi zdejšími Ukrajinci. Využila katedru ukrajinistiky, církve i Facebook. „Byla jsem překvapená, že na první Euromaidan přišlo ze dne na den přes sto lidí,“ popisuje začátky svých aktivit studentka.

Politicky se Marija podle svých slov nikdy angažovat nechtěla, ale v posledních měsících se to změnilo.

Později se rozhodla odjet přímo do centra dění, do Kyjeva. „Chtěla jsem tu situaci zažít na vlastní kůži. Jela jsem do Kyjeva sama, neznala tam nikoho, ale podařilo se mi proniknout do všech možných skupin na Majdanu. Byla jsem na noční stráži, stála na pódiu...,“ říká Marija.

Pobyt na Ukrajině i podpora tamních lidí jí pomohla i s tím, že znovu začala dobře mluvit ukrajinsky. „Pocházím z jihovýchodu Ukrajiny, kde ruština převládá a byť jsem měla ukrajinštinu na gymnáziu, v Čechách jsem mluvila rusky,“ poznamenává.

Zároveň tvrdí, že obraz Ukrajiny rozdělený na proevropský západ a proruský východ, není úplně pravdivý. „Ukrajina je obrovská země a lidé tam žijí různým způsobem. Ale důležité je, že ať už žijí kdekoliv, pořád jsou to Ukrajinci. Lidé chtějí jednotu, ale jinou, než doposud.“

Důvodem protestů tak podle ní nebylo nepodepsání asociační dohody s Evropskou unií. To byla jen poslední kapka. „Lidé byli zklamaní z chování prezidenta Janukovyče, který tři roky tvrdil, že je proevropský a pak ze dne na den obrátil. Cítili se podvedení. Ale největší davy vyrazily do ulic až po prvních brutálních zásazích proti studentům a masové protesty měly s Evropskou unií málo co společného. Mířily proti vládě,“ vysvětluje situaci Marija.

Lidé na Ukrajině žijí podle studentky dlouhodobě v bezmoci. Korupce je tak obrovská, že bez peněz není možné dosáhnout ani věcí, které zaručují zákony. „V takové situaci není jiná možnost, než že se lidé spojí a ukážou, že chtějí změnu. To se nakonec podařilo a požadavky z Majdanu na vypsání řádných voleb a snaha najít lidi, kteří nemají například kriminální minulost, dávají naději na změnu. Bude to ale dlouhodobý proces, v němž potřebuje Ukrajina podpořit,“ říká studentka.

Protesty v ukrajinském Kyjevě na přelomu ledna a února zachytil fotograf Martin Kopáček.
Atmosféru v ukrajinském Kyjevě na přelomu ledna a února zachytil fotograf Martin Kopáček.

Pomáhat své rodné zemi chce i nadále. V neděli zorganizovala protest před ruskou ambasádou v Brně a i nadále pokračuje práce lidí, kteří organizovali Euromaidany. „Pro Ukrajinu je teď nejdůležitější se zmobilizovat a mít transparentní vládu. Proto chceme na jižní Moravě udělat kampaň před volbami, aby se k největšímu počtu Ukrajinců dostaly informace, co všechno je třeba udělat, aby k volbám mohli jít,“ popisuje nové úkoly Marija.

Konat se také budou sbírky, teď už peněžní. Například 19. března bude v divadle Husa na provázku benefiční koncert, jehož výtěžek poputuje nadaci Člověk v tísni.

Vytyčila si s dalšími lidmi ale ještě větší úkol, vytvořit na jižní Moravě aktivní ukrajinskou komunitu. „Poslední události lidi stmelily a my jim chceme pomáhat nejen s životem v Česku, ale také vytvářet užší kontakty s Čechy,“ dodala Marija.

Přesto se obává o další ostud Ukrajiny. Velký problém je podle ní v mediální manipulaci a špatném šíření informací v zemi. Právě to podle ní nahrává vyhrocené situaci na Krymu, který obsazuje ruská armáda. „Doufám, že Ukrajina si podrží svou celistvost,“ zdůrazňuje studentka.

Hlavní novinky