Přejít na hlavní obsah

5 tipů, jak přežít v diskusním fóru v ISu

Chování na diskusních fórech má svá pravidla. Jinak si kopete „Krob“.

Ať se vám nesmějí!

ISovské diskusní fórum – domov pro všechny duše ztracené v kreditech a přerušeních studia, armádu studijní spásy i zoufalé prokrastinátory, které už přestal bavit i Facebook. Ovšem poklidné soužití různorodých skupin vyžaduje od všech zúčastněných jistou dávku tolerance. Máme pro vás pár tipů, jak na fórech udržet diskusní mír.

1. 20 kreditů je OK
Zvlášť pro nováčky může být těžké se v univerzitním prostředí rychle zorientovat, nicméně projevte trochu snahy. Většinu dotazů byste si dokázali zodpovědět sami po krátké poradě se Studijním a zkušebním řádem MU. Podívejte se přinejmenším na nadpisy již existujících vláken a pokud se týkají stejného problému, neptejte se znovu. Tím, že šetříte svůj čas ptaním se na fóru bez náznaku úsilí, plýtváte časem a trpělivostí ochotných odpovídajících. Zbytečnými dotazy navíc riskujete, že jim nezbude energie na reakce k vážnějším problémům. P. S. Věta: Nemůžu to nikde najít!!! vaše snažení opravdu nedokládá.

2. Pište „potichu“
Ostatně vykřičníky a CAPS Lock si schovejte na elektronickou komunikaci s vašimi drahými polovičkami během italského období nebo facebookové statusy při mistrovství světa v hokeji. V internetových (i těch ISových) diskusích se typografické zveličování emocí považuje za neslušné a spíš než odpovědi na váš naléhavý dotaz se dočkáte reakce na interpunkci a spousty otravných hodnocení.

3. Chybami si kopete „Krob“
Než příspěvek finálně odkliknete, raději si jej dvakrát přečtěte, než abyste v něm měli gramatickou chybu. V akademickém prostředí se toleruje možná tak (drobné) selhání v interpunkci nebo zjevný překlep, který se nesmí týkat tvrdého a měkkého i/y (ostatně, vzdálenost těchto znaků na klávesnici je skoro deset centimetrů, takže to jako klepnutí vedle těžko obhájíte). Obzvlášť dobrý pozor si dejte při používání podmiňovacího způsobu, protože gramatického setkání s děkanem filozofické fakulty Josefem Krobem „by jste“ se měli snažit vyvarovat. A jinak - diakritika jistě čtenáře potěší.

4. Na předmětových fórech nejste sami
Předmětové fórum není také nejlepší místo pro shánění výpisků, neboť učiteli naservíruje přímo na monitor, kdo na jeho hodinách chybí nebo nedává pozor. Není zaručenější způsob, jak upozornit na opakovanou absenci svého UČa, než že se budete po každé hodině vyptávat, zda se nedělo něco důležitého. Z pohledu vyučujícího není žádná hodina málo důležitá.

V žádném případě si do svých písemných úst neberte vyučující, pokud se nejedná o opravdu konstruktivní připomínky ke konkrétnímu předmětu. Jistěže si to přečtou – a zapamatují. Na sdílení otázek ze zkoušky raději ani nepomýšlejte, vynášení testů je z pohledu vyučujících obyčejné podvádění a za dobrosrdečnost byste (v lepším případě) zaplatili krví mezi známkami.

5. Neděkujte dvakrát
Poděkovat je sice slušnost, ale divili byste se, kolik lidí dokáže znervóznit nepřečtený komentář, a následně otrávit, když se místo příspěvku do diskuze dočtou: Děkuji. Vřelé díky předem stačí, opravdu.

Bonusový tip: Buďte vstřícní, aneb může se to stát i vám
Nikdo se nedozví, že „otravné“ nebo „vtipné“ hodnocení je právě od vás, ale tazateli tím příliš nepomůžete. Víte-li odpověď a pod dotazem je zatím prázdno, splňte si dobrý skutek pro dnešní den a vezměte kolegu na milost. Ovšem pokud vás opakovaný nebo možná hloupý dotaz rozčiluje, raději jej ignorujte, než abyste byli agresivní.

Hlavní novinky