Přejít na hlavní obsah

Na zkušenou za skotskou hrdostí

Studentka pedagogické fakulty si Skotsko zamilovala.

Studentka pedagogické fakulty Jana Valentová ve Skotsku.

Touha po zlepšení jazykových schopností mě tentokrát vyhnala do Velké Británie. Vloni v lednu jsem si podala přihlášku do programu Comenius pro studenty pedagogických fakult a v dubnu se dozvěděla vzrušující novinu. Dostanu slušnou stipendijní podporu na stáž. A to ve Skotsku.

Tak trochu jiný šálek kávy
„Pojedeš se učit anglicky do Skotska?“ ptali se ne­věřícně mnozí známí, kteří skotskou angličtinu už někdy slyšeli. Situaci bych přirovnala k šálku lahodného meduňkového čaje. Po náročném dni toužíte po klidné siestě s teplým uklidňujícím nápojem. Celý den se na něj těšíte, rozmazluje­te se představou jeho chutě, sbíhají se vám sliny. Přijdete domů a na stole... je káva. Oba nápoje jsou skvělé, jen prostě úplně jiné.

Naštěstí jediným cílem stáže nebyla ang­ličtina, ale především získání pedagogických zkušeností, v čemž mi nesrozumitelný skotský přízvuk nemohl zabránit. A tak jsem tady – v zemi s podivnou řečí, nesmírnou národní hrdostí, běloučkými ovečkami pasoucími se na krásně zelených travách, s muži, kteří nosí sukně, a ženami, které v pátek odhodí podpatky a o víkendu se vydají slézat hory.

Když skotské sukně víří
Skotsko je překrásná země a dává svým ná­vštěvníkům tisíce důvodů ji milovat. Vedle úchvatné přírody berou dech také Skoti. Rádi se omlouvají, jsou nesmírně zdvořilí a neustále se usmívají. Nejkrásněji je zde pak během Celeidh, jejich tradiční slavnosti, při níž lidé všech ge­nerací tancují skotské tance za doprovodu folk­lórní kapely. Každý tancuje s každým, partneři se během večera nepřetržitě střídají. Radostná hudba, rychlé tempo, víření mužských sukní, dobrá nálada a úsměvy, které zbaví ostychu i toho, kdo neumí kroky.

Osobně jsem se Celeidh účastnila v den oslav narozenin Roberta Burnse, oslavovaného skot­ského básníka. Večer tak byl navíc zahájený slavnostní večeří složenou z hagisu s bramboro­vou kaší (to jsou ovčí vnitřnosti vařené v ovčím žaludku) a doplněný předčítáním Burnsových básní. Pocity z tohoto večera se těžko dávají do slov.

V každém případě mi tato zkušenost pomoh­la pochopit, proč chtějí Skotové nezávislost. Neskonale si váží svých tradic a uctívají osob­nosti, které formovaly skotskou identitu a psaly historii země. Radostnými tanci a překrásnou hudbou upevňují vlastní identitu a oslavují Skotsko. Jsou jiní a hrdí. A mají pro to sakra dobrý důvod.

Autorka je studentka pedagogické fakulty.

Hlavní novinky