Přejít na hlavní obsah

Studenti a učitelé uctí výročí univerzity tancem v ulicích

Kdokoliv se může přidat k nácviku univerzitního MOB dance. Chystá se na polovinu května.

Netradiční způsob, jak připomenout 95. výročí Masarykovy univerzity, vymysleli pedagogové a studenti z Fakulty sportovních studií MU. Chystají takzvaný MOB Dance se speciální choreografií, kterou v průběhu dubna a května předvedou v brněnských ulicích. Přidat se může kdokoliv další.

Slůvko mob označuje shluk lidí, kteří se domluví přes internet k nějaké společné aktivitě, která se v rychlosti odehraje ve skutečném světě. Vše často trvá jen několik minut, takže kolemjdoucí vidí zvláštní pohyb, hudební vystoupení nebo performance, ale za chvíli jako by se po aktérech slehla zem. „Nápad připomenout výročí univerzity společným tancem v ulicích jsme dostali s kolegyněmi, ve světě už se takových akcí udála spousta. Jedna z našich studentek se jedné takové účastnila třeba v Dánsku,“ přibližuje Alena Skotáková z katedry gymnastiky a úpolů.

Smysl mobů podle Skotákové spočívá hlavně v tom, že se díky netradiční formě daří upozornit veřejnost na témata, která by se k ní jinak možná nedostala. Že to opravdu funguje, se může kdokoliv přesvědčit na internetu. Na serveru Youtube existuje třeba seznam deseti nejsledovanějších mobů všech dob.

Aby se všechno povedlo i v brněnském provedení, pořádají organizátoři každé pondělí od 14 hodin společný trénink ve fakultní tělocvičně. Jeden velký nácvik pak organizují už tuto sobotu od 9:30. Přijít na jedno či druhé může kdokoliv, kdo by se do choreografie rád zapojil. „Neomezujeme se jen na studenty, rádi uvidíme i jejich kamarády nebo příbuzné, učitele, zkrátka kohokoliv,“ říká Skotáková.

A kdy bude k vidění výsledek? Velké představení se chystá na náměstí Svobody na pátek 16. května od 16 hodin a pěti minut. Menší choreografie budou k vidění ale už dříve. Podrobnější informace najdou zájemci na facebookové stránce organizátorů.

Hlavní novinky