Přejít na hlavní obsah

Cyklisté by neměli být za exoty

Iniciativa Brno na kole pořádá 17. dubna cyklojízdu, která propaguje dopravu na kole.

Cyklojízdy pořádáme proto, aby byli lidé na kole vidět, aby cyklisté byli bráni vážně a aby se nebáli jezdit po městě, říká Michal Šindelář z občanské iniciativy Brno na kole. Ta pořádá už 17. dubna další brněnskou cyklojízdu – tentokrát v národní barvě Nizozemska. Oranžové projížďky se zúčastní i holandský velvyslanec.

„Chceme, aby lidé kolo vnímali jako vážnou alternativu k automobilové dopravě či jako doplněk k veřejné městské dopravě,“ dodává doktorand sociologie na fakultě sociálních studií Šindelář. „Navíc cyklojízdy se v Brně konají už 20 let.“

Podle jeho úsudku jezdí na kole čím dál víc lidí a je třeba dát najevo i politikům, že má smysl investovat do cykloinfrastruktury, která je v jihomoravské metropoli zanedbávaná. „Proto jim ukazujeme, že jsou tu lidé, kteří kolo využívají a tu infrastrukturu potřebují,“ vysvětluje.

Michal Šindelář chce, aby se doprava kola stala běžnou součástí života ve městě.

„Města se spíše přizpůsobují autům, a přitom je v nich často jen jeden člověk a zároveň zabírají hrozně moc místa,“ podotýká studentka práv Zuzana Révészová. Sama právě proto jezdí na kole, aby město donutila změnit svou tvář. Jak doplňují další účastníci cyklojízd, kromě pořizovacích nákladů kolo navíc nic nestojí, není problém ho kdekoliv parkovat a člověk si zároveň udržuje kondici.

Díky organizovaným cyklojízdám se také daří měnit vnímání cyklistů veřejností. „Už nejsou braní jako exoti a stává se z toho normální mainstreamová věc,“ pochvaluje si Šindelář.

Cílem iniciativy je na druhou podzimní cyklojízdu s Nakoleonem dostat dva až tři tisíce lidí a zároveň vyzvat politiky před komunálními volbami k zodpovědnosti za dopravu jako nedílnou součást veřejného prostoru, kterou je potřeba smysluplně řešit.

Hlavní novinky