Přejít na hlavní obsah

5 tipů, jak být dobrým couchsurferem

Chcete cestovat levně? Zkuste couchsurfing, nezapomeňte ale na několik nepsaných pravidel.

Couchsurfing se stal synonymem pro nízkonákladové cestování. S pomocí webové služby si může kdokoliv najít člověka v místě, kam se chystá vyrazit, a poslat mu žádost o nocleh. Největší kouzlo poskytování ubytování zdarma je ale ve sbližování kultur a lidí z jiných koutů světa.

Stát se můžete hostitelem v teple svého domova nebo hostem nebo obojím. Záleží jen na vás. K tomu, abyste zanechali dobrý dojem, když někam cestujete, může posloužit i pár následujících rad.

1. Troška rodného jazyka potěší
Že si vyberete hostitele, který umí anglicky nebo zná jiný jazyk, který ovládáte, je samozřejmost. Přesto se zaměřte také na jeho rodný jazyk a pokuste se v něm napsat alespoň pozdrav nebo jednu větu. Vyčleníte se tak z davu žadatelů, kteří tuhle drobnou pozornost pominou a zvlášť v místech, kde jsou hostitelé zahlceni žádostmi, zvýšíte šanci na pozitivní reakci.

2. Žádné ticho po pěšině
Ubytování u sebe nenabízejí jen studenti, kteří mají flexibilní denní rozvrh. V komunitě najdete i pracující důchodce nebo celé rodiny. Spousta z nich má nabitý denní program, proto je vhodné nastínit, zda se o sebe postaráte sami, nebo naopak hledáte denního průvodce, co chcete vidět a zažít, kdy a jak přijedete. A dohodu zkuste dodržet. Není příjemné, když si zaneprázdněný člověk vyčlení volný večer, ale host dorazí o den později.

3. Pozornost z dalekých krajů
Zvykem je přivést hostiteli drobný dárek z domoviny. Plechovku piva, typický pamlsek nebo jiný suvenýr. Z Česka se kromě ochutnávky nejlépe domácího alkoholu osvědčila i Studentská pečeť nebo plechovka Kofoly. Stačí i pohlednice, na kterou můžete hostiteli zanechat děkovný vzkaz.

4. Jídlo po česku
Jídlo spojuje a mnohý hostitel vítá své hosty něčím do žaludku. Podobně odvděčit se můžete i vy, když u něj v kuchyni nachystáte něco z domácí kuchyně. Myslete při plánování ale na to, do jaké země jedete. Některé suroviny, jako je tvaroh nebo hrubá mouka, v zahraničí těžko seženete.

5. Vrána k vráně...
Vybírejte si takové hostitele, se kterými vás pojí něco společného. Když si budete rozumět nejen jazykově, ale také lidsky, bude to mnohonásobně příjemnější zážitek. Hostitelé většinou píšou na svém profilu, jak by měla vypadat žádost o gauč poslaná právě jim.

Často se tam objevuje klíčové slovo, které by mělo ve zprávě zaznít. Dokazujete jím, že nebombardujete všechny hostitele copy and paste texty. Což je vlastně zbytečné – u první žádosti můžete zakliknout, aby se informace o vás a vašem příjezdu zobrazila všem v okolí, a je možné, že vás někdo pozve sám. Nezapomeňte proto, že kromě žádostí komunikujete na síti skrze profil. Vyplňte ho podrobně a upřímně.

Hlavní novinky