Přejít na hlavní obsah

Ze slumů do brněnského ghetta

Ondřej Šálek bude pořádat fotografické kurzy pro děti.

Předchozí projetk, kdy děti z Nairobi dostaly vybavení a vyrazily fotit do slumů.

Ondřej Šálek, autor filmu Buď chlap a jeden z režisérů přehlídky Nejsme FAMU!, rozjíždí v Brně nový projekt. Ve spolupráci s IQ Roma ServiceMuzeem romské kultury bude pořádat fotografické kroužky pro děti ze sociálně vyloučených rodin.

Inspirací mu byl světový program Shootback organizace MYSA, kterého se sám minulý rok zúčastnil. Na tři měsíce odjel do hlavního města Keni Nairobi, kde organizoval workshopy pro děti z tamních slumů, na kterých je učil fotit a natáčet. „Vždycky jsem chtěl učit a nyní jsem mohl předat něco, co mě baví a co jsem studoval,“ vysvětluje svou hlavní motivaci Šálek, který kromě JAMU absolvoval také filmovou vědu a žurnalistiku na Masarykově univerzitě.

Každé dítě mělo trochu jiný cíl, kterého chtělo v kroužku dosáhnout, a od toho se odvíjel i přístup k výuce. „Jedna dívka toužila stát se žurnalistkou, jiný svěřenec rád fotil přírodu a měl jsem ve skupině i konceptualistu, který se do svých aranžovaných fotek snažil vložit nějaké sdělení,“ vzpomíná na své žáky Šálek. Spousta dětí navštěvovala kurzy také kvůli tomu, že je vedl běloch. V Nairobi je to poměrně atrakce. Ondřej to bral jako výhodu, hned ze začátku si dokázal získat pozornost. Díky internetové službě na sdílení fotek má i nyní přehled o tvorbě některých svých žáků.

Součástí programu je také ponávratová aktivita účastníků, tzv. globální rozvojové vzdělávání, které má zajišťovat, aby dál předávali své nově získané zkušenosti. Tato aktivita se může odehrávat formou přednášek, výstav nebo promítání. Záleží na samotném aktérovi, co si zvolí.

Ondřej Šálek se chce zaměřit na dvě konkrétní témata, se kterými se v Nairobi setkal a která jsou aktuální také v Česku – sexismus a rasismus. První chce zpracovat formou filmového dokumentu o sexistických reklamách. Pro druhé téma využije know-how získané v Keni, tedy fotografické workshopy. Základní vybavení, které používal a poté zanechal v Nairobi, sehnal před cestou od lidí, kteří chtěli jeho záměr podpořit. Také pro svůj brněnský projekt nyní shání digitální fotoaparáty, videokamery, stativy, objektivy – prostě cokoliv, co by mohl při výuce použít.

Výstupem bude v červnu fotografická výstava, která by se neodehrávala pouze v prostředí neziskových organizací, ale mohla by se dostat také do kaváren, a tím oslovit širší veřejnost.

Šálek doufá, že se projekt rozjede a bude stejně udržitelný jako Shootback v Nairobi. „Chtěl bych, aby děti navštěvovaly workshopy dlouhodobě a smysluplně trávily čas. Začaly by si věřit a vytvářet věci, se kterými si je do té doby česká společnost třeba nespojovala – kolik jste viděli fotografií nebo filmů, které vytvořil Rom?“

Hlavní novinky