Přejít na hlavní obsah

Na pracovní trh bez praxe nelez

K čemu jsou studentům brigády a zaměstnání při studiu? Získají zkušenosti.

I když to mnoha studentům způsobuje noční můry, je fakt, že bez pracovních zkušeností si i s červeným diplomem najdou jako čerství absolventi práci jen těžko. Studovat a pracovat najednou je sice výzva, ale v budoucnu se každá zkušenost hodí.

Jitka Lanšperková studuje teorii a dějiny filmu. Už několik měsíců pracuje jako asistentka v produkční společnosti. Jak sama říká, i když je skloubení studia a práce časově náročné, lépe udělat nemohla. „Dostat se do komunity lidí, kteří točí filmy, je poměrně těžké. Svět producentů je velice uzavřený a jako nováček bez kontaktů bych neměla šanci,“ myslí si. I proto se rozhodla využít nabídku katedry. „Náš obor nabízí už dva roky stáže v různých filmových a kulturních institucích od Národního filmového archivu, přes různé festivaly, až po produkční filmové společnosti. Od začátku jsem věděla, že si chci práci v oboru co nejdřív vyzkoušet,“ říká Lanšperková.

Nejen nové pracovní kontakty jsou pro pracující studenty přínosem. U každého zaměstnavatele se blýskne absolvent, který kromě diplomu předloží i zajímavý životopis, i když ten by neměl odkazovat jenom na brigádu v kavárně či roznos letáčků. Vždyť právě pracovní návyky a různé soft skills, které si může člověk prací při studiu také osvojit, mohou být tím, co ho posune do dalšího kola při pohovoru na vysněnou pozici.

„I když to zabírá při studiu hodně času a blokuje to třeba hledání brigády za peníze, rozhodně je praxe cenná zkušenost. Stáž mi změnila způsob myšlení, dívám se na věci jinak a uvědomuji si také, že je to dobrý způsob, jak navazovat vztahy s potenciálními zaměstnavateli,“ vyjmenovává výhody praxe při studiu studentka sociální práce Irena Diatelová.

Řada studijních oborů na Masarykově univerzitě má odbornou praxi zařazenou jako povinnou součást studia, je tomu tak u budoucích pedagogů, žurnalistů, právníků i řady dalších. Spousta kateder, jejichž studenti praxi povinnou nemají, pak nabízí možnost vyzkoušet si práci v oboru, většinou i za kredity.

Příkladem jsou nabídky stáží na ekonomicko-správní fakultě. Projekt s názvem Praxe a stáže dává studentům možnost získat pracovní zkušenosti, ale také shromáždit data a informace pro závěrečné práce. Pro přehled, kam se dá na stáž ze kterého oboru jít, je dobré sledovat nejenom stránky fakult a kateder, ale také například univerzitní vývěsku, kde se občas také najdou zajímavé nabídky. Obrátit se je možné i na Kariérní centrum Masarykovy univerzity.

Získávat pracovní zkušenosti navíc jde také v zahraničí, což může být lákavé například pro studenty, kteří si přes semestr pracovat netroufnou, ale léto by chtěli trávit užitečně. Program Erasmus+ umožňuje studentům vyjet na dvou- až dvanáctiměsíční praktické stáže s finanční podporou ve vybraných zemích.

Ať už studenti pracují kdekoliv, vždy mají zkušenosti více plusů než mínusů. „Praxe mi vzala spoustu času, jelikož jsem se musela prakticky z týdne na týden odstěhovat do Prahy. Protože jsem z Brna, kde také studuji, poprvé jsem zkusila žít někde jinde a stát na vlastních nohou,“ uzavírá Jitka Lanšperková.

Hlavní novinky