Přejít na hlavní obsah

Student – tvor společenský

K vysoké škole patří i studentské spolky. Na MU si vybere každý.

Studentské spolky se zapojují i do pořádání brněnského Majálesu a soutěží s dalšími místními univerzitami, kdo prosadí na trůn svého krále Majálesu.

Nejen učením živ je student a univerzitní spolky jsou jedna z věcí, která dělá život vysokoškoláka zajímavým. Akademická půda je skvělým podhoubím pro iniciativní studenty, kteří se chtějí realizovat i mimo školu, získat přátele se stejnými zájmy a ukázat, co v nich je. Z nekonečného množství spolků na Masarykově univerzitě si vybere každý. A kdo by si náhodou nevybral, může založit spolek vlastní.

Munie
Studium naplno! To je heslo Munie, která bdí nade všemi studentskými spolky a aktivitami Masarykovy univerzity. Masarykova studentská unie spolky zastřešuje, koordinuje a povzbuzuje jejich fungování. Studentům nabízí spoustu zábavy i možnost aktivně se angažovat v univerzitním dění. Asi sedmdesát studentů zajišťujících její fungování pořádá nejrůznější kulturní a sportovní akce nebo večírky.

Díky Munii si například vysokoškoláci zatancovali na historicky prvním celouniverzitním studentském plese MU, mohou si každý rok zafandit na florbalovém souboji univerzit nebo se pobavit v majálesové zóně Masarykovy univerzity.

Podívejte se na upoutávku na březnový ples pořádaný Munií

Do chodu spolku se může zapojit každý, všichni aktivní a iniciativní studenti jsou vítáni. Už ve škole tak získají neocenitelnou praxi na nejrůznějších pozicích. Možností je mnoho − od organizování akcí, marketingu, redaktorské činnosti přes fundraising či fotografování až po cokoliv, co může šikovný student nabídnout.

„Členství v Munii mi dává prostor pro seberealizaci, komunikaci a pilování dalších soft skills. Získávám nové zkušeností, kontakty a zažívám nezapomenutelné momenty. Podle mě je to nejlepší investice času studenta, který si chce zpestřit svůj život na univerzitě. Je to taková škola života,“ pochvaluje si Andrea Bukovská, která v Munii zastává pozici projektové manažerky, jež koordinuje organizaci nejrůznějších společenských aktivit.

Ti, kteří se nechtějí zapojit jako organizátoři, se mohou stát řadovými členy Munie. Držitelé karty studentské unie získají mnoho výhod, jako například slevy ve vybraných podnicích a kavárnách či nižší vstupné na kulturní nebo sportovní akce. Navíc jsou díky Munii vždy v obraze, co se kde děje.

International Student Club
Jak říká sám název, ISC je spolek mezinárodní. Sdružuje zahraniční studenty, kterým pomáhá se zapojením do studia a orientací ve všem, co ke studentskému životu v Brně patří. Pestrá paleta aktivit pořádaných spolkem je tu nejen pro „Erasmáky“, ale i pro všechny, kteří se chtějí pobavit a seznámit se studenty z celého světa.

„V klubu mám možnost procvičovat angličtinu i bez jazykové školy, účastí na různých aktivitách jsem si našla mezinárodní kamarády a hlavně stále zažívám spoustu zábavy,“ tvrdí Patricie Cudzišová, studentka ekonomicko-správní fakulty.

Radio R
Ano, Masarykova univerzita má dokonce i svoje rádio! Milovníci hudby i ti největší fajnšmekři si přijdou na své, z mnoha hudebních pořadů si vybere každý – od undergroundu přes jazz a rap až po africké etno či techno.

Radio R má na fakultě sociálních studií moderně vybavené studio.

A to není zdaleka všechno. Vedle hudby vysílají studenti zpravodajství, debatní pořady s hosty či specializované pořady na odborná témata. V Radiu R se naučí, jaké je to být on air, jak zacházet s technikou, správně artikulovat či vést rozhovor s zajímavou osobností – a hlavně získají mnoho kamarádů, protože lidé z rádia jsou proslulí svojí družností.

Debatní klub MU
Kriticky myslet, přesvědčivě argumentovat, rychle reagovat nebo veřejně prezentovat svá stanoviska. Kdo by v dnešní době neocenil tyto schopnosti. Na pravidelných debatách si studenti tříbí svou mysl a rétoriku nebo se účastní aspoň jako diváci.

Debaty fungují podle britského parlamentního formátu inspirovaného pravidly schůzí Dolní sněmovny. Členové klubu se také účastní soutěží či turnajů, například Mistrovství v akademickém debatování České a Slovenské republiky. Kromě českého jazyka debatují také v angličtině, a to na téma, které se dozví až chvíli před samotnou debatou. Pohotovost je tedy na místě!

Mise naděje
Mladičký dobročinný spolek se zaměřuje na pomoc těm, kteří si o ni sami říct nemohou. Možností, jak se zapojit, je mnoho. Skupina studentů se srdcem na správném místě například navštěvuje děti v dětských domovech a nemocnicích nebo vyrábí pomůcky pro malé autisty. Mnoho dalších projektů s hlubokou lidskou tematikou právě vzniká.

Studenti třeba plánují zachytit osudy obyčejných Brňanů formou fotek a krátkých rozhovorů. „Hlavní myšlenka projektu je sblížení, abychom přestali vnímat lidi kolem nás jako masu, ale všímali si jich jako jednotlivců s jejich často pohnutými příběhy,“ vysvětluje autorka nápadu Markéta Tesařová z lékařské fakulty svůj nápad.

Symfonický orchestr MU
Repertoár orchestru zahrnuje díla od baroka po současnost. Filozofií a cílem tělesa je nastudovat méně populární díla a takové skladby, které se hrají buď ojediněle, nebo vůbec. Hráči orchestru získávají zkušenosti jak ze samotné orchestrální hry, tak i z příležitosti vyzkoušet si doprovod ke scénickým dílům.
„Na pravidelné zkoušky se vždycky těším. Během náročného semestru mě to uvolní a dodá energií. Máme dobrou partu, která se vždy utuží jak na soustředění před koncertem, tak po zkouškách, kdy si chodívá¬me posedět,“ říká členka orchestru Sabina Sinkovská.

>> podívejte se na seznam všech spolků

Hlavní novinky