Přejít na hlavní obsah

Teď je to na vás. Vítejte, studenti!

Na Masarykově univerzitě začaly zápisy do prvního ročníku.

„Utište se! Posaďte se! Už je po zvonění. Služba, kdo dneska chybí?“ Že už vám tyhle neustále se opakující scény lezly krkem? Pak vězte, že (a) už je nikdy nezažijete a (b) možná na ně ještě budete s láskou vzpomínat.

Je mou milou povinností přivítat vás na místě, kde se tvoří budoucí elita národa našeho. Než se z vás však stane nový doktor House nebo Sheldon Cooper, budete muset proplout mnohdy rozbouřenými vodami vašeho studia. Jistě jste o něm slyšeli mnoho bájí a mýtů, a tak se pokusím vyvážit misky vah ve prospěch každodenní reality.

Pokud se těšíte na to, že vás konečně nikdo nebude budit do školy, máte nepochybně pravdu. Dokonce nebudete muset falšovat ani omluvenky! V drtivé většině případů je po vás nikdo chtít nebude. Zkrátka a dobře, pevný řád na univerzitě nehledejte (až na ten studijní). Ten, kdo do vašeho studia vnáší řád, jste jen vy sami. Ovšem ve spolupráci s informačním systémem (IS – pokud ho neznáte, těšte se, protože on se na vás těší moc!).

Protože si studium organizujete sami, zbývá vám samozřejmě spousta volného času. Opět záleží na vás, jak jej využijete. Po Brně naleznete tolik krásných míst a podniků, které stojí za to navštívit. Proto začněte hned, abyste nějaký neminuli! Při Masarykově univerzitě existuje také nespočet studentských spolků, ve kterých naleznete ty pravé společníky pro večerní odpočinek.

Může se však stát, že budete mít hodně studia a málo zábavy (v prváku velmi nepravděpodobné) nebo mnoho zábavy a málo studia (teď to začíná být zajímavé!). Pro oba případy máme na univerzitě poradce! Ať už jsou to ti studentští, kteří vám poradí, jak na to, když vašemu studiu zvoní hrana, nebo kariérní, kteří znají každou brigádu a volné místo, když vám v kapse nic necinká. Stačí se jen obrátit na ty správné lidi.

Ať už to bude, jak chce, doufám, že jste si to vaše poslední zvonění pořádně užili. Žádné další už nepřijde. Odteď si zvoníte sami. Budíček! A směle do toho!

Autor je student filozofické fakulty.

Hlavní novinky